Co dělat při otravě houbami?


Co dělat při otravě houbami?

Houby milujeme všichni. Bohužel občas se někomu na talíř zatoulají i ty nebezpečné. Podle statistik se ročně otráví právě houbami kolem 200 lidí, z toho zhruba 4 lidi na otravu zemřou. Nejčastěji prokázaným viníkem je muchomůrka zelená.

Otrávit se však můžete i jedlými houbami, stačí, když budou staré, nesprávně tepelně upravené či zapařené. V takovém případě se první příznaky dostaví zhruba 4 hodiny poté, co jste je snědli. Důležité je, abyste se nijak nebránili pocitům na zvracení a samotnému zvracení, naopak mu spíše pomozte, ať ze sebe vše co nejdříve dostanete. Může se k tomu přidat i průjem.

Hned jak se příznaky dostaví, už nic nejezte, buďte na sebe přísní a vydržte to, až dokud to nepřejde. Poté co přestanete zvracet a jsou vyprázdněná střeva, začněte nejdříve pomalu pít. Jestli se příznaky objeví později, vyhledejte lékaře a pro jistotu, pokud je to možné, s sebou vezměte i jídlo, které jste si předtím dali.

U lékaře Vám vypumpují pro jistotu žaludek. Následky této otravy nebývají většinou žádné, žaludek se po čase uklidní, játra, pokud byla zasažena, se postupně zregenerují a po nějaké době se vyčistí i ledviny.

Jedovaté houby

Pokud je po pozření jedovatých hub poskytnuta včasná pomoc a zahájená potřebná léčba, nemusí nijak zásadně poškodit zdraví či dokonce přivodit smrt ani tyto houby. Naštěstí v současné medicíně existuje řada možností i metod na odstranění jedovatých toxinů z našeho organismu, takže smrtí končí jen opravdu minimum nakažených pacientů.

Každý takový člověk se však musí připravit na to, že ho čeká komplexní resuscitační léčba, což znamená, že stráví nějaký čas v nemocnici. Včasná a rychlá lékařská pomoc může zabránit nezvratnému poškození jater a ledvin.

Muchomůrka zelená

Její nebezpečí spočívá zejména v tom, že počáteční příznaky otravy se začínají objevovat teprve 8 – 24 hodin po pozření, což v praxi znamená, že čím později se dostaví, tím méně bude následná léčba účinná. Často na ní už může být pozdě a orgány mohou být vážně poškozeny.

Mezi vysoce zákeřné houby patří také pavučinec plyšový, neboť v jeho případě se příznaky objeví až za dva dny, ale také se mohou dostavit až za tři týdny. V takovém případě je léčba hodně složitá.

Medikace

Léků, které se mohou při otravě podat, je mnoho, jejich aplikace vždy záleží na tom, jaké příznaky převažují, jestli zvracení, průjem nebo křeče. Důležité je z těla odstranit nebezpečný toxin – tedy jed. K tomu se používají přístroje, které pročistí naší krev. Jedním z nich je umělá ledvina, tzv. plazmaferéza, hemoperfuze a další.

Je proto jednodušší dávat si velmi dobrý pozor na to co jíme a hlavně sbíráme. Pokud si nejste jistí, jestli je houba jedlá, prostě jí v lese nechte.




Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..