Osteoporóza neboli řídnutí kostí může v podstatě postihnout kohokoliv. Za jejím vznikem se skrývá několik faktorů – genetický předpoklad, nedostatečný příjem vápníku, užívání kortikoidů, cigarety, alkohol, málo pohybu a v neposlední řadě také časnější menopauza.
Proces řídnutí
V našich kostech probíhá velké množství změn již od dětství, všechny závisí na složení naší stravy, intenzitě pohybu, ale i na našem zdravotním stavu. Jakmile překročíme 30. rok života začíná nám pomalu ubývat kostní hmota, vápník se z kostí ztrácí rychleji, než jej stačí nahradit a proto začínají řídnout.
Nebezpečí osteoporózy
Největší komplikace nám může způsobit zlomenina krčku stehenní kosti, a právě za tuto zlomeninu, může z 90% právě osteoporóza. Jejímu vzniku můžete zabránit pravidelným doplňováním vápníku, vitaminu D a dalších důležitých minerálů. Nemalou roli hraje i skladba potravy. Můžeme také využít různé doplňky stravy, které všechny tyto potřebné živiny obsahují v tom správném poměru, které naše těla potřebují.
Jaké prvky jsou pro zdraví kostí nejdůležitější?
Vápník
Ten je ze všech nejdůležitější, nebo je stavebním kamenem kostí. Vedle kostí je samozřejmě důležitý i pro spoustu dalších funkcí v těle. Vedle potravinových doplňků jej můžete ve velkém množství získat z mléčných výrobků, čerstvé zeleniny, máku a ořechů.
Měď
Tu najdete v luštěninách či houbách. Důležitá je pro svou schopnost vázat kolagen a elastin, jež jsou nezbytné pro tvorbu silných a pružných pojivových tkání kostí.
Vitamin D
Pomáhá se vstřebáváním vápníku do kostí. Pokud máte vitaminu D nedostatek, zvyšuje se riziko pro vznik rakoviny prsu, prostaty a tlustého střeva, dále se častěji vyskytuje vysoký krevní tlak a onemocnění srdce.
Zinek
Má příznivý vliv na růst a hojení kostí. Zinek můžete doplňovat konzumací dýňových a slunečnicových semínek, vajec a pšeničných klíčků.
Mangan
Tento prvek je velice důležitý pro tvorbu skeletu. Najít ho můžete v ananasu, fazolích, špenátu, ale obsahují ho i ořechy.
Bór
Dokáže zabránit ubývání minerálů z kostí, ale také reguluje vstřebávání hořčíku, vápníku, fosforu a vitaminu D. Obsahují ho ořechy, luštěniny, ovoce a listová zelenina.
Hořčík
Je skvělým pomocníkem pro formování kostí, zároveň spolupracuje s hormony, které mají na starost regulaci metabolismu kostí. Z potravin ho najdete v sojových bobech, banánech a v minerálních vodách.
Zanechte odpověď