Tyto oblíbené lesní plody, se sbírají většinou v první polovině července. Jestliže je léto suché a teplo, tak je možné začít se sběrem už na konci června. V horských oblastech se dají sbírat i v září. Borůvky jsou bohaté na zdraví prospěšné látky, takže jejich konzumací potěšíte nejen své chuťové buňky, ale také svůj organismus. Navíc, když si je půjdete nasbírat osobně, ještě uděláte něco dobrého pro své zdraví, když se budete hýbat.
Co obsahují?
- karoten
- vitamin C
- tanin
- antokyan
- železo a další
Na co pomáhají?
- ochrana imunitního systému a tělních buněk před volnými radikály
- čištění krve
- přísun energie
- omlazující účinky
- střevní potíže (průjem a další)
- odvodnění organismu
- snižují hladinu cholesterolu
- snižování tuku v krvi
- prevence proti infekcím
- posílení imunitního systému
- regenerují oční barvivo
- zlepšují zrak
- uklidňující účinky (zejména uklidňují nervy)
Velmi vhodné jsou také pro jedince, kteří se léčí s diabetem, neboť mají schopnost snižovat hladinu krevního cukru, a to nejen při konzumaci plodů, ale také pitím čaje z listí borůvek. Borůvkový extrakt se využívá jako přísada do výrobků, které pomáhají regenerovat oční barvivo a zlepšují vidění. Ovšem nad čerstvé prostě není.
Co je důležité?
Vzhledem k tomu, že borůvky rychle podléhají zkáze, není dobré je příliš dlouho nechávat jen tak ležet ladem, ale musí se rychle zkonzumovat nebo zpracovat. Pokud se podaří sesbírat suché a pevné plody, je času více, ale když jsou měkké a vlhké, můžou Vám začít plesnivět a potom celou várku budete muset vyhodit. Uložené v lednici vydrží jen pár dní, proto s nimi neotálejte.
Borůvky koupené v obchodě je nutné nejdříve přebrat, a poté důkladně omýt. Nechte je okapat a pak je buď snězte, nebo zpracujte. Můžete z nich vyrobit borůvkovou šťávu, zavařeniny, udělejte si třeba borůvkové knedlíky, nebo kynutý borůvkový koláč s drobenkou. Klidně je můžete zavařit na kompot, usušit a zobat u televize, nebo zmrazit a použít třeba v zimě.
Zanechte odpověď