Na startovní čáře podnikání si musíte uvědomit, pro jaký způsob vedení účetnictví se rozhodnete. Existuje hned několik možností a jednou z nich je daňová evidence. Pojďme se podívat na její klady či zápory.
Ujasněte si jednotlivé pojmy
Klasické účetnictví se zabývá zápisem a pohybem majetku nebo jiných aktiv, pasiv a závazků. Zahrnuje i náklady, výnosy a hospodářský výsledek. Na jedné straně stojí má dáti, na druhé zase pojem dal. Postupy jsou náročné, a proto je často podnikatelé svěřují účetním firmám. Daňová evidence je jednodušší proces a v podstatě nahradila jednoduché účetnictví. Pracujete jako osoba samostatně výdělečně činná, vaše příjmy pocházejí z podnikaní anebo jiné samostatné výdělečné činnosti a chcete uplatňovat jen pravé výdaje, ale ne paušální? Musíte vést daňovou evidenci.
Rozdíly jsou jasně dané
Vedení evidence příjmů a výdajů OSVČ má své parametry, které je nutné ze zákona dodržovat. Daňová evidence je úzce spojena se zákonem o daních z příjmů a obsahuje náležitosti o příjmech a výdajích, majetku a dluzích. Klíčem ke správnému vedení je zajištění účetního programu, ten vám ušetří většinu času při výpočtech. Daňová evidence je snadnější, při účtování majetku není potřeba držet se účetních předpisů jako v účetnictví. Důležitá je ovšem inventura majetku za každý rok. Hlavním úkolem je tedy získat skutečnou a správnou výši základu daně z příjmů. Je to v podstatě rozdíl mezi příjmy a výdaji. Každá evidence plátců DPH musí obsahovat data a údaje, které souvisí s daňovými povinnostmi. Na jejich základu se sestavuje daňové přiznání k DPH.
Daňovou evidenci můžete vést v programu, či jako peněžní deník. Zapisujete tam údaje z pokladny i bankovního účtu. Vše je nutné pravidelně kontrolovat, ať nedojde k nesrovnalostem. Pokud si nevíte rady, oslovte odborníky Jake&James Accounting s.r.o. Se vším vám pomohou a pak nemusíte mít strach podat daňové přiznání.
Zanechte odpověď