V dnešní době je dobré si dávat pozor opravdu na všechno a to víc platí, pokud se rozhodnete prodat Vaši nemovitost. Před tím, než vůbec začnete dávat inzeráty a shánět realitního makléře, nechte svou nemovitost prověřit zkušeným realitním inspektorem. Hlavní náplní jeho práce je totiž odhalit hrozící nebezpečí v nemovitosti, protože taková inspekce většinou odhalí všechny slabiny, které by mohla nemovitost mít. Vy se díky tomu můžete lépe připravit na samotný prodej, jelikož máte dostatek času dané věci opravit. A v případě, že jste kupující, je pro Vaši jistotu lepší si také takovéhoto inspektora najmout. Jeho vyjádření je důležité i pro vyjednávání o ceně nemovitosti a navíc po inspekci je celkový prodej mnohem jednodušší, jelikož probíhá na mnohem serióznější úrovni.
Náplň práce realitního inspektora
Hledá zásadní vady nemovitosti, které se již blíží ke konci své životnosti nebo nefungují, jak by měly.
Průměrná kontrola
trvá zhruba
2-4 hodiny
, vzhledem k velikosti objektu. Ti z oboru přiznali, že je nejlepší, pokud se při inspekci nikdo uvnitř nenachází. A to včetně domácích mazlíčků, proto je nejvhodnější variantou nemovitost opustit po celý průběh kontroly. V rodinném domě inspektor kontroluje garáž, sklep, podkroví, kůlnu, ale podívá se i na stav vestavěných skříní. Proto je důležité, aby měl přístup do všech místností i do všech skříní. Dále provádí zkoušku topení, klimatizace, proplachuje toalety nebo zkouší spustit všechny příslušné elektrospotřebiče. Bude se také zajímat o stav základů, podlah, izolace, střechy, podkroví nebo stropů. Také okna přizpůsobte kontrole tak, aby byla dobře přístupná. Zároveň si i pečlivě prostudujte, co všechno Vámi nabízená nemovitost poskytuje, zda má přímou přípojku na plyn a jiné. Před příchodem inspektora samozřejmě vše zkontrolujte, ať víte, kde se co nachází pro případ potřeby, To zahrnuje například elektrické skříně.
Vaše předběžná kontrola
- EXTERIÉR
Za prvé zkontrolujte nemovitost z vnější strany, takže se podívejte na stav omítky nebo obložení. Další na co se můžete podívat je stav zahradní hadice. Měli byste se taktéž vrhnout na vyčištění okapů, výměnu uvolněných dlaždic nebo zjistit, v jakém stavu se nachází hromosvod. Dále se zaměřte na střechu, snažte se, aby byly všechny uvolněné tašky upevněné a byla celkově v pořádku.
- INTERIÉR
Projděte si celou nemovitost a vyzkoušejte, jestli všechny žárovky svítí, zda zásuvky jsou správně funkční a nezapomeňte také zkontrolovat stav všech dveří. Dále by Vás měla zajímat funkčnost bojleru, digestoře, sporáku nebo toalet. Pokud máte dostatek finančních rezerv, snažte se opravit, co nejvíce závad najdete. V opačném případě alespoň informujte realitní kancelář, aby mohla na tyto závady upozornit kupujícího.
Závěrem můžeme říct, že inspekce není něco, co stanovuje cenu a nerozhoduje ani o tom, zda je dům způsobilý k bydlení podle předpisů nebo ne. Může být však velmi přínosná v okamžiku prodeje. Tím, že předložíte potvrzení o inspekci Vaši nemovitost předvádíte v tom nejlepším světle. Dáváte tím najevo, že máte vážný zájem objekt prodat seriózně a bez skrytých závad. To celému prodeji dodá určitý potenciál jistoty.
Sponzorem tohoto článku je společnost Navýkup.cz. Specializujeme se převážně na zpětný leasing nemovitosti. To znamená, že spolu s investorem vykoupíme Vaši nemovitost, uhradíme všechny dluhy a exekuce, čímž zabráníme možnému nedobrovolnému zpeněžení nemovitosti. Vždy výkupy realizujeme jako výkup s nájmem, to znamená, že v nemovitosti budete dále bydlet s nájemní smlouvu, dokud se nerozhodnete vykoupit si nemovitost zpět.
Zanechte odpověď