Na trhu máme na výběr mnoho druhů vod, včetně té obyčejné z kohoutku, která je pitná a kvalitní. Své místo si však v našich domácnostech udržuje i balená. Pojďme si trochu přiblížit základní druhy.
Balená pitná voda
- Zdrojem je podzemní voda, ale také nemusí. Každý výrobce může použít jakýkoliv zdroj pitné vody, smí do ní přidat minerální látky či oxid uhličitý, aby byla sycená. Složení vody je rovno té z kohoutku.
Stolní voda – pramenitá
- Čerpá se z chráněného podzemního zdroje. Limit minerálních látek, které jsou ve vodě rozpuštěné, nesmí přesáhnout 1000 mg na 1 litr. Je možné jí filtrovat, zbavit nežádoucích látek, zejména přemíry síry a železa, vhánět vzduch s přídavkem ozonu či sytit oxidem uhličitým. Jinak nesmí výrobce přidávat nic dalšího. Vodu je zakázáno vozit v cisternách, do lahví musí putovat jedině potrubím.
Minerální voda – přírodní
- Má svou charakteristickou čistotu i stabilitu, jež pramení z kontrolovaného podzemního zdroje, stejně jako složení minerálních látek je trvalé. Zdroj vody vždy schvaluje Český inspektorát lázní, který ho kontroluje v pravidelných intervalech. Tento druh vody nesmí být nijak upravován, aby bylo zachováno její typické složení. Povoleno je pouze odstranění nadměrného obsahu železa a úprava ozonem. Voda, která obsahuje oxid uhličitý rovnou ze zdroje, se značí jako přírodně sycená, zatímco ta, do které přidal výrobce sycení dodatečně, se označí jen jako sycená.
Kojenecká voda
- Důležitá je její naprostá zdravotní nezávadnost. Díky svému složení je kojenecká voda vhodná k pití pro všechny, bez ohledu na jejich věk. Obsah rozpuštěných minerálních látek smí být maximálně do 500 mg na 1 litr. Sodík nesmí přesáhnout 20 mg a dusičnany 10 mg na jeden litr. Výrobci mají zakázáno jakkoliv kojeneckou vodu upravovat, proto je to jediná voda na trhu, u které máte záruku, že její složení je čistě přírodní, tedy původní.
Zanechte odpověď