Rozdíl mezi finančním a operativním leasingem


Rozdíl mezi finančním a operativním leasingem

V případě financování auta na leasing se můžete setkat se dvěma druhy, a sice s finančním (klasickým) a operativním, které ačkoliv mají něco společného, zásadně se liší. V obou případech se jedná o alternativu ke standardnímu úvěru na auto, navíc může být někdy provoz vozidla značně zjednodušen tím, že se o vše podstatné stará leasingová společnost, a vy tak můžete v rámci „full-service“ balíčku služeb prakticky jenom tankovat pohonné hmoty (eventuálně dobíjet elektřinu do baterie).

Hlavní rozdíly finančního a operativního leasingu

Finanční leasing je v podstatě alternativou půjčky, kdy leasingové společnosti auto pravidelně splácíte, a vaším se stává až v momentě uhrazení poslední splátky (do té doby ho 100% vlastní ona). Oproti tomu u operativního leasingu si auto nekupujete, ale pouze pronajímáte (nejkratší doba bývá 6 měsíce, není to ale moc běžné, spíše počítejte alespoň s rokem) a po skončení smlouvy ho vracíte zpět poskytovateli.

Jestliže jste si takové služby dohodli, může zajišťovat i pravidelné servisní prohlídky, přezouvání pneu, hradit havarijní pojištění i povinné ručení, silniční daň a další služby. Na vás tak zůstane jenom měsíční splátka a pohonné hmoty. U finančního leasingu si naopak hradíte vše sami, od poskytovatele nemáte nic navíc. Na druhou stranu tak vychází auto levněji než u „operáku“, ale ne moc výrazně.

Hlavní (ne)výhody finančního leasingu

+ jeho získání může mít mírnější podmínky

+ vozidlo na leasing lze zahrnout do nákladů

– až do splacení zůstává 100% ve vlastnictví leasingové společnosti

– veškeré opravy i jiné výdaje hradíte si hradíte sami

– leasing bývá dražší než klasický úvěr na auto

Hlavní (ne)výhody operativního leasingu

+ celkový provoz vozidla může obstarávat poskytovatel

+ na konci smlouvy je možné mít pokaždé nové auto

+ splátky jsou daňově uznatelné

+ možnost náhradního auta v případě nehody, servisu apod.

– omezený nájezd km; minimum bývá 5 000 ročně, jinde však dvojnásobek, a maximálně si můžete připlatit až na 60 000 km (co 10 tisíc km obvykle stojí kolem 13 % z nejnižší ceny)

– splátka bývá o něco vyšší než u klasické půjčky a finančního leasingu, ale na druhou stranu se nemusíte o nic starat (pokud nemáte „plný paket“ služeb, tak si obvykle zajišťujete přezouvání pneumatik, pojištění a preventivní servisní prohlídky, což může být nejméně několik tisíc ročně

Ačkoliv byl dříve klasický leasing velmi častým způsobem financování vozidel, dnes mu hodně (a stále více) ukrajuje leasing operativní, jehož přednosti jsou nesporné. Uživatelé nejvíce oceňují bezstarostnost a možnost co dva roky (někde i dříve) auto měnit za nové. Srovnání podmínek operativního leasingu ukazuje jednotlivé Jaký je rozdíl mezi finančním a operativním leasingem, a jaké výhody nebo omezení u obou z nich plynou? Často jsou oblíbenější než úvěry.




Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..