3 rady, jak si vybrat půjčku


3 rady, jak si vybrat půjčku

Půjček je na našem trhu velké množství. A ještě více je na našem trhu poskytovatelů, kteří nám je mohou dát. Pokud nemáte dobrý přehled o možnostech trhu a o půjčce uvažujete, přinášíme vám tři klíčové rady, kterých se při výběru držet. Jedině tak budete mít jistotu, že vyberete skutečně správně.

Rada 1 – výhodnost

Na tu doporučujeme hledět jako první. Důvodem je primárně to, že čím je půjčka výhodnější, tím méně přeplatíte. Jedním z hlavních ukazatelů je úrok. Ten nejvýhodnější může být dokonce i nulový a nabídne ho rychlá krátkodobá půjčka. Ten nejméně výhodný je v desítkách procent ročně. Takové sazby se vážou například k některým nebankovním půjčkám, nebo k nabídkám lichvářů. Od takového úroku je dobré dát raději ruce pryč.

S výhodností ale souvisí i jiné ukazatele. Třeba splátky, které by měly být tak vysoké, abychom půjčku splatili co nejdříve, ale zároveň tak nízké, aby byly v našich možnostech. Roli může hrát i různá výše poplatků, nebo povinné pojištění. Kdo chce mít o výhodnosti půjček zcela jasno, ten by měl sledovat RPSN. Jedná se o roční procentuelní sazbu nákladů, u které platí, že čím je nižší, tím je půjčka výhodnější. Tato sazba totiž zahrnuje vše, co může úvěr zdražovat.

Rada 2 – Podmínky získání

I na ty je třeba dávat pozor, jelikož ne každý úvěr je má stejné. Obecně lze říci, že poměrně náročné jsou půjčky bankovní, zatímco nenáročné jsou úvěry z nebankovního segmentu. Příkladem může být oblíbená Planet půjčka, která může nabídnout peníze téměř každému. Mezi skupiny, které si mohou bez obav požádat, řadíme:

  • Zaměstnance a podnikatele
  • Studenty, matky na mateřské a důchodce
  • Osoby nezaměstnané a problémové klienty

Podíváme-li se na podmínky získání konkrétněji, je třeba říci, že ideální jsou takové, kde není nutné dokládat příjem, stejně jako není nutné ani nahlížení do bankovních nebo nebankovních registrů. S ideální půjčkou samozřejmě přímo souvisí také to, že by měla být možnost získat ji jak bez ručitele, tak i bez případného ručení například nemovitostí.

Rada 3 – možnost využití

Třetí rada se týká toho, na co budou peníze využity. O tom bychom měli mít jasno už před žádostí. Pokud jsou to naše dluhy či potíže s výplatou, hodí se krátkodobé půjčky. Pokud se jedná o investice do domácnosti, pomohou spotřebitelské úvěry. Na financování nemovitostí určitě přijdou vhod americké, nebo klasické hypotéky. Při výběru bychom si měli uvědomit, zda je úvěr neúčelový, nebo účelový. V prvním případě je jenom na nás, na co peníze využijeme. V tom druhém můžeme být nejenom omezeni, ale je často nutné informace i doložit, a to třeba na základě konkrétních faktur, smluv, nebo jiných dokumentů. Na druhou stranu právě tento typ může být obecně výhodnější a může být také mnohem jednodušeji získán.

 




Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..