Zapnout a užívat si tepla. Zní to sice dobře, ale topení je mnohem větší věda. V tomto článku vám tedy přinášíme tři tipy, jak co nejvíce ušetřit na topení.
I když v posledních letech letech převládá sucho nad studenějšími teplotami, je vytápění stále nezbytnou součástí každé české domácnosti. V následujících řádcích vám tedy poradíme, na jaké problémy se zaměřit a co při vytápění vašeho domova změnit. Náklady na topení pak budou o poznání nižší.
Zavzdušněné topení
Jeden z nejčastějších důvodů, proč topení nefunguje tak dobře. Zavzdušněné vytápění nefunguje tak dobře a i při maximálním rozehřátí kotle tolik nehřeje. Řešení je přitom poměrně jednoduché. Stačí si pořídit odvzdušňovací klíč. Na straně, která není přímo připojena s potrubím, pak tímto klíčem jemně uvolněte ventil. Pod ventilem mějte připravený hadr, případně sklenici. Počkejte, než z radiátoru vypustíte veškerý vzduch a začne z něj téct voda. Nechcete-li tento problém řešit manuálně, pomůže vám automatický odvzdušňovací ventil.
Izolace a zateplení domu
Pokud utíká teplo skrze stěny a špatně utěsněná okna, je čas to začít řešit. Uvádí se totiž, že jen kvalitním utěsněním oken můžete zvýšit teplotu pokoje až o 2 °C. V řeči peněz jde až o několik set korun za rok. Rozhodně tedy s investicí do zateplení a nových oken neváhejte.
Speciální systémy
Energii i čas vám mohou ušetřit i specializované systémy. Jedním z nich je EnOcean, který automatizuje vaši domácnost a získává energii z pohybu a ze světla. Systém sbírá veškerá data o vytápění a překládá je uživateli v podobě srozumitelných grafů a informací. Velice dobře funguje i ekvitermní regulace. Ta sleduje venkovní teploty. Na jejich základě pak upraví teplotu vytápění. Tímto způsobem vám ušetří i tisíce korun ročně.
Zanechte odpověď