Ahoj! Jsme Jazyková škola Brno PELICAN, rádi jazyky učíme a rádi SE sami jazyky učíme. Za svá léta praxe jsme došli k několika prozření, ať už ze zkušenosti vlastní nebo ze zkušeností našich studentů. A tyto poznatky chceme šířit dál!
Pojďme se dnes společně podívat na pět mýtů, které o studiu jazyka panují, a kterým věří i převážná většina studentů jazykových kurzů, ať už navštěvují klasické jazykové kurzy, pomaturitní studium angličtiny nebo firemní vzdělávání!
Mýtus č. 1: Člověk může být příliš starý na to, aby se začal učit nový jazyk
Jednou z věcí, které v souvislosti s jazyky slýcháme nejčastěji, je to, že děti se je učí rychleji a lépe než dospělí. I Ty jsi se určitě stal svědkem situace, kdy např. dítě přistěhovalců ovládá svůj nový jazyk znatelně lépe než jeho rodiče, a dítě jim pak tedy slouží jako tlumočník třeba u lékaře.
Dlouho se věřilo, že dětský mozek je pružnější než mozek dospělého, což z dětí dělá šikovnější studenty jazyků. Tato teorie, která se jen tak mimochodem nazývá hypotéza kritického období, je však dnes už mnoha vědci zpochybňována a řada experimentů prokázala, že dospívající a dospělí si při studiu jazyků v kontrolovaném prostředí vedou lépe než děti.
Mýtus č. 2: Nejlepší způsob, jak se naučit jazyk, je žít v zahraničí
Staré moudro praví, že když se chceme naučit španělsky, spíše než navštěvovat kurzy španělštiny, měli bychom se do Španělska přímo přestěhovat. To možná zní na první dobrou jako skvělý nápad, ale takzvaně skočit do vody, aniž bychom se nejprve pořádně připravili, může být způsob, jak si osvojit špatné návyky.
Stejně jako se nejdříve učíme plavat v bazénu, než skočíme do moře, i u jazyků je vhodné se nejdříve naučit pár slovíček, základních frází a gramatických pravidel v bezpečí třídy a pod vedením zkušeného lektora, než se vypravíme do země rodilých mluvčí. Nezapomeň, že připraveným patří svět!
Mýtus č. 3: Jazyk je možné se naučit jen tím, že nasloucháme
I Ty ses jistě setkal s pokušením vykašlat se při studiu jazyka na drilování se gramatických pravidel a pustit si místo toho podcast nebo audioknihu a doufat, že Ti tvary minulých časů naskáčou do hlavy tak nějak samy, a to ať už jsi navštěvoval jazykové kurzy ve škole nebo jsi byl samouk.
Efektivní studium jazyků by ale mělo zahrnovat všechny složky komunikace: čtení, psaní, poslech i mluvení. Pasivní učení může sice napomoci výslovnosti a prohloubení slovní zásoby, jako samostatná učební metoda ale příliš neobstojí.
Mýtus č. 4: Správnou výslovnost není třeba aktivně procvičovat
A právě tady se vrátíme zpět k náslechu, podcastům, televizním pořadům, audioknihám v rodném jazyce, nebo přímo ke konverzacím s rodilým mluvčím. Když navštěvuješ jazykové kurzy (a věř, že vůbec nezáleží na tom, jestli se jedná o jazykové kurzy angličtiny, němčiny nebo třeba arabštiny), většinou Ti ani nedojde, že je Tvoje výslovnost nedostatečná.
Raduješ se z každého nového zapamatovaného slovíčka i koncovky nepravidelného slovesa.
A pravda je, že lektoři mnohdy špatnou výslovnost u svých studentů prakticky ignorují. Pokud tedy zrovna nenavštěvuješ třeba individuální kurz, málokdy je ve skupinových lekcích dost prostoru na to, aby lektor pracoval na správné výslovnosti každého studenta zvlášť.
Výsledkem však je, že je to právě správná výslovnost, která je nejvíce opomíjenou oblastí při studiu jakéhokoliv jazyka. Proto bys ani Ty rozhodně neměl tuto záležitost podceňovat!
Mýtus č. 5: Chybami se člověk učí
Ať už se učíme cokoliv, naši lektoři, učitelé a vzdělavatelé nás často povzbuzují, abychom se nebáli dělat chyby. I když nám tento přístup může často pomoci oprostit se od strachu si naučené věci prakticky vyzkoušet, při učení jazyků může být naopak škodlivý. Vždy, když použijete nesprávný gramatický tvar, zvyšujeme tím svou šanci na to, že příště tuto chybu uděláme znovu.
Zkrátka, když se gramatickými pravidly nebudeme zabývat, můžeme se naučit mluvit novým jazykem velmi rychle, ovšem za cenu častých chyb a nepřesností.
I když je to mnohdy spíše otrava, má smysl se studiu správných gramatických pravidel pečlivě věnovat. Je to sice ta pomalejší cesta, ale ve výsledku je jediná, která Tě úspěšně dovede do cíle!
Tak co, ukázal Ti dnešní článek nějakou novinku? Dost času vymlouvat se na stáří, na houbovitý mozek dětí nebo na to, že vlastně za 3 měsíce odjíždíš do zahraničí a proto firemní kurzy angličtiny vlastně vůbec nepotřebuješ navštěvovat! Jak už bylo řečeno, nejen nedělání chyb, ale taky dobrá jazykovka Ti může dopomoct k tomu, abys byl při studiu jazyka úspěšný.
Navštiv jazykovku PELICAN, sídlící v centru Brna. Zanedbání výslovnosti Ti tady rozhodně nehrozí! Budeme se těšit! Tvůj PELICAN
Zanechte odpověď