Warning: Undefined array key 0 in /data/web/virtuals/104964/virtual/www/wp-content/plugins/seo-optimized-images-business/seo-optimized-images.php on line 295
Potřeba spánku je stejně přirozená jako dýchání. Bez odpočinku bychom byli unavení, mrzutí, práce by nám nešla od ruky a celý den by nestál za nic. Problémy s usínáním je proto třeba začít řešit a nečekat, až vám nedostatek spánku naruší i psychickou pohodu. Před tím, než si vezmete pilulku na spaní, vyzkoušejte některé jiné metody, jež vám pomohou usnout. Které to jsou?
Čerstvý vzduch a chladno
Pravda je, že když máte v ložnici vydýchaný vzduch, nebude se vám usínat nejlépe. Stejně to platí i pro příliš velké teplo. Před ulehnutím proto důkladně vyvětrejte, vpusťte dovnitř čerstvý vzduch a omezte topení. V letním období je vhodné mírně větrat po celou noc, abyste docílili nižší teploty v pokoji. Lépe se spí při 20 °C, než kdy je ložnice vyhřátá a vzduch málem nedýchatelný.
I když přesto nemůžete usnout, můžete vyzkoušet, jaký vliv na vás bude mít aromaterapie.
Blahodárný vliv na spánek mají zejména bylinky jako jsou levandule, šalvěj, heřmánek nebo rozmarýn. Vdechování jejich vůně navodí příjemné pocity, jež vás ukolébají. Lze také vyzkoušet čaj z meduňky, který uklidňuje. Sušené byliny lze dát do látkového pytlíku a uložit v blízkosti vaší postele. Aromalampy s vonnými oleji také nejsou špatné, ale pro někoho mohou být až příliš intenzivní.
Spánkový režim
Spánek k vám obvykle nepřijde tehdy, když řešíte nějaké problémy a jste ve stresu. Svou práci proto nechte za dveřmi ložnice. Spát byste měli chodit vždy ve stejnou hodinu, a vytvořit si tak spací rituál, jenž byste měli dodržet třeba i o víkendu, kdy je volněji. Pohodu vám pomůže navodit čtení knihy nebo poslech příjemné hudby. Sledování akčního thrilleru nebo hororového filmu není právě před spaním nejvhodnější pro zdravý spánek.
Výběr matrace
Zcela zásadní je pro kvalitní spánek matrace. Strávíte na něm denně sedm až osm hodin, a měla by tudíž být taková, aby umožnila klidný odpočinek. Proleželá a stará matrace nepatří do ložnice, ale na smetiště, protože ta vám vydatný spánek neposkytne. Podle čeho ale vhodnou matraci vybírat? Nejčastěji podle pocitu, jak se vám na ní leží. Je proto určitě dobré si ji osobně vyzkoušet, než ji zakoupíte. Matracová studia tuto možnost nabízejí, takže není problém zkusit, která matrace vám bude lépe vyhovovat.
Jestli to bude pružinová, sendvičová, nebo luxusní matrace z paměťové pěny. Jestliže nechcete do ní investovat tolik financí, pak jako ideální volba se jeví matrace z PUR pěny. Je lehká, prodyšná a finančně dostupná. Latexové matrace zase vynikají dlouhou životností, takže peníze do nich investované se vám vrátí.
A nezapomínejte matrace pravidelně větrat, prospěje jim to. Stejně tak je nutné čas od času přeprat potah, nebo matraci obracet, aby se neslehla jen na jedné straně.
Před spaním už moc nejezte
Bezprostředně před usnutím už byste neměli nic jíst, abyste zbytečně nezatěžovali žaludek a trávení. I ono si potřebuje odpočinout. Obecně se udává, že jíst bychom měli naposledy asi tři hodiny před tím, než půjdeme spát. Hodně záleží také na tom, jaké jídlo před spánkem jíte. Dbejte spíše na konzumaci lehkých jídel než tučných a těžkých.
Kofeinové nápoje nahraďte mlékem s medem
Vyhnout byste se měli ostrým, kořeněným a průmyslově zpracovaným potravinám. Když si na noc dáte kávu, nemůžete se pak divit, když nebudete moci usnout. Tento jinak voňavý černý nápoj vás spíše nabudí, než by vás ukolébal ke spánku. Stejně nevhodná je ale i hořká čokoláda, energetické nápoje a vlastně vše, co obsahuje kofein, tedy i zelený a černý čaj. Naproti tomu vlašské ořechy nebo mandle si dopřát můžete. Velmi často se doporučuje třeba mléko s medem, které pomáhá zklidnit mozkovou aktivitu. Ostatně toho využívali už naši předkové v minulosti.
A jaké jsou vaše spací rituály?
Zanechte odpověď