Moc utrácíte a chtěli byste to změnit? Nevyjdete s výplatou a chybí vám peníze? Máte nezaplacené účty? Pomoci vám může denní nebo týdenní rozpočet. Udělejte si přehled a hlídejte si, kolik peněz a na co vydáte. Předejdete tomu, abyste se nedostali do vážnějších problémů.
Převezměte zodpovědnost a kontrolu nad svými výdaji. Podělíme se s vámi o tipy a rady, jak ozdravit své finance v domácnosti. Utrácejte jen tolik kolik si můžete dovolit, abyste se vyhnuli zbytečným potížím, mínusu nebo dluhům.
Můžete si pořídit třeba zápisník, sešit, nebo vytvořit v počítači excelovou tabulku, kam si svou útratu budete každý den zaznamenávat. S přehlednými financemi se vám bude lépe udržovat váš rozpočet.
Zpětně se podíváte, co jste si koupili a zhodnotíte, co nutné je, a co není. Příště koupíte to, co potřebujete doopravdy a vyhnete se zbytečnostem. Než si něco koupíte, pořádně si to rozmyslete, stojí-li to opravdu za to, že se zase budete cítit provinile, že jste v mínusu nebo na nule, v horším případě jste si museli půjčit od přátel nebo jinde.
Základní položky v rozpočtu jsou nájem (pokud nemáte vlastní byt nebo dům), jídlo, a pravidelné poplatky – energie, telefon, internet, pokud máte auto tak poplatky s ním spojené, hygiena. Máte-li děti, tak oblečení jídlo a potřeby pro ně.
Jsou ale mnohé věci, bez jakých se obejdete – zbytečné množství oblečení, které nepotřebujete a stejně nenosíte, nebo různé věci, které zahlédnete ve výloze obchodu, nebo na internetu, líbí se vám ale pak stejně jen stojí doma v koutě.
Města jsou zaplavena reklamami a všude útočí na vaši peněženku – „kup si to, tady utrať“. Ačkoliv je marketingová masáž doby, ve které žijeme, extrémní, a to hlavně ve městech, můžete to vzít jako výzvu- „Já se nenechám zmanipulovat. Mám pevnou vůli a nenechám se kvůli tomu přivést do problémů.“ Škála spoření je velká, od buddhistického mnicha s miskou rýže, až po pohodlnější uskromnění. Záleží na tom, co si můžete dovolit.
1) Omezte restaurace, kavárny, bary
Přemýšlejte o tom, co budete vařit, udělejte si seznam a nekupujte zbytečně věci navíc.
Za běžného provozu se dá ušetřit ve výdajích v restauraci – úspornější je připravit do práce oběd nebo svačinu a vyhnout se nákupu předražených fastfoodů nebo jídla z restaurací. Pokud si budete vařit doma, i na více dní dopředu, můžete ušetřit hodně. I z rýže, těstovin, brambor se dají uvařit chutná sytá jídla za pár korun.
2) Kupujte, co skutečně potřebujete
Nemusíte si kupovat zbytečnosti, kupujte jen to, co opravdu potřebujete. Odměnou vám budiž dobrý pocit, že si vytvoříte zásobu navíc, ušetříte do rezervy, nebo máte peníze na splacení půjčky.
3) Omezte zbytečná místa
Pokud se vyhnete různým službám, jako fitness, kina, divadla, kadeřník, sauna, posilovna, a mnohé jiné, dá se také slušně ušetřit.
4) Najděte si brigádu nebo druhou práci
Vždy se vyplatí poohlédnout se po práci navíc. Firmy teď nabízí i více možností online z domova přes počítač. Zjistěte, o co je ve vašem okolí aktuálně zájem a kde máte s vaší kvalifikací a vzděláním šanci uspět.
5) Dětem kupujte co je potřeba, ale nic zbytečného
Pokud máte děti, hlídá se rozpočet výrazně hůř, často něco chtějí v obchodech. Pokuste se jim vysvětlit, co mohou mít a co už je nad vaše možnosti. Pokud máte typ dětí, které dělají v obchodech velké scény a nedokáží to přijmout, někdy je asi lepší nechat je doma, nebo jim nabídnout, že si na to spolu našetříte.
6) Využívejte akce, slevy, výprodeje a online slevové kupony
V době přesycené konzumem a zbožím se obchodníci snaží stále prodávat, aby měli obraty. Proto nasazují průběžné různé slevy, aby se zboží prodávalo a nesedělo jim na skladě. Potraviny, oblečení, hygiena, kosmetika, v podstatě vše se dá dnes pořídit ve slevě. Existují i různé portály jako kupi.cz a další, kde si můžete nechat zasílat vybrané slevy na potraviny, oblečení i boty pro dospělé i děti, knihy, hračky, elektroniku, zdraví, nábytek, kosmetiku a téměř jakékoliv zboží, které sháníte nebo máte oblíbené. Tím můžete velmi ušetřit, protože víte předem, ve kterém obchodě ho mají levnější. Slevy jsou v podstatě během všech ročních období (předvánoční, novoroční, jarní, letní, podzimní akce, ale i celosvětové Black Friday, neustále jsou nějaké slevy). Jen si dejte pozor, abyste nekupovali kvůli slevám to, co nepotřebujete. Velmi to svádí. I v online obchodech můžete pravidelně využívat různé slevové kupony (stačí zadat do googlu a vyjede vám několik odkazů a akce jednotlivých obchodů. Vasekupony.cz. Skvělý je také srovnávač cen Heureka.cz, kde můžete vidět, kolik vaše vybrané zboží stojí v různých online obchodech. Jiné weby nabízí srovnávače bankovních účtů, služeb, operátorů nebo pojištění i půjček.
7) Využívejte věci z druhé ruky
Mnoho věcí můžete levně sehnat v bazaru nebo na Aukro.cz, kde bývají věci i od 1 koruny. Stejně tak je můžete i prodat, a stanovit si minimální cenu, za kterou chcete zboží prodat.
8) Cestujte levně
I u cestování se dá hodně ušetřit, pokud si vyberete ubytování přes Couchsurfing u místních, AirBnb, levné hostely, nebo i ve vlastním obytném karavanu. Situace s cestováním po světě se změnila a aktuálně je stejně nejlepší vyrazit na dovolenou po ČR do přírody.
9) Nájem, energie i různé splátky plaťte včas
Pokud máte dluhy a splátky ať už je to hypotéka, leasing, půjčka nebo spotřebitelský úvěr, plaťte je pokud možno včas, tím ušetříte mnoho za další poplatky a penále.
Zanechte odpověď