Je oblíbená zejména jako dekorace svátečních tabulí, ale také díky své úžasné nezaměnitelné vůni. Kdysi to byla choulostivá květinka, která mohla být ozdobou pouze v interiérech, ale v devadesátých letech 20. století se pěstitelům povedlo vyšlechtit pár kříženců, jež jsou schopné přežít i zimu.
Nejoblíbenější a nejčastěji pěstovaná je Gardenia jasminoides. Tato krásná pokojová rostlinka pochází z Číny a Japonska. Číňané jí používali v tradiční medicíně jako lék na nespavost, pocity úzkosti a podrážděnost. Její plody se používaly k barvení hedvábí. Má tmavě zelené vejčité listy, bílé květy barvy smetany a intenzivní vůni jako jasmín. Květy se rozvíjejí od půlky léta až do podzimu. V některých případech až do začátku zimy. V oblastech s teplejším klimatem, se pěstuje na zahradách ve velkém. U nás se pěstuje jako pokojová rostlina, dorůstající výšky 30 – 60 cm. Jediným problémem je, že není jednoduché přimět jí, aby kvetla.
Dnes je gardénie hojně rozšířená také v Evropě, Africe, Americe a také v Pacifiku. Existuje zhruba 200 druhů a hybridů těchto rostlinek.
Pěstování
Základem je správná teplota, která by v době, kdy se na rostlině vytváří první poupata, neměla překročit 18°C, jinak je shodí, naopak v době kvetení je optimální kolem 20°C.
- dejte jí na slunné prosvětlené místo (v létě klidně ven)
- zajistěte dostatečnou vlhkost (nejlepší je miska s kamínky, jež vlhkost udržují)
- používejte měkkou dešťovou vodu
- dbejte na to, aby nebyla v průvanu
- zasadit jí musíte do kyselého rašelinového substrátu, který smícháte s listovkou 1:1
- dejte pozor, aby se k ní nedostal vápník, gardénie ho nesnáší, jinak jí zežloutnou a opadají listy
- přesazujte jí pouze na jaře, kdy kořeny prorůstají květináč, nikdy v době kvetení (časté přesazování jí neprospívá)
- v době vegetace hnojíme každých 14 dní tekutým hnojivem, v zimě jednou do měsíce
- rozmnožujte jí řízky, jež odeberete v létě a zasadíte do vlhké směsi písku a rašeliny
Na co pomáhá?
- nespavost
- podrážděnost
- pocity úzkosti
- snižování teploty
- antibakteriální účinky
- zvýšení produkce žluči
- močopudné účinky
Denní dávka by neměla překročit 6 – 12 g plodů, ze kterých si připravíte odvar. Zalijte plody 250 ml vroucí vody, dejte na 5 minut vařit, odstavte a za 10 minut sceďte. Odborníci se nyní zabývají výzkumem extraktu z plodů gardénie a jeho perspektivou při vývoji nových medikamentů pro diabetiky.
Zanechte odpověď