Po tisíciletí má mezi lidmi pití čaje své stabilní místo. Někdo ho pije stále, jiný pouze při různých příležitostech. Pokud nás přepadne chřipka, rádi po čaji chňapneme všichni. Prospívá však na mnohé další neduhy. Přiblížíme vám 4 hlavní druhy.
Černý čaj
Každý 1 šálek v sobě má zhruba 40 mg kofeinu a je bohatý na antioxidanty. Jeho pití pomáhá snižovat cholesterol a riziko mrtvice. Do šálku dejte správnou dávku sypaného či porcovaného čaje dle návodu na obalu a zalijte vroucí vodou. Správný černý čaj se má louhovat zhruba 3 minuty. Kdo rád sladí, může ho místo cukr osladit medem či náhradním sladidlem, přidat lze také citrón či mléko. Mezi nejoblíbenější patří Cejlonský, Assam či Darjeeling.
Zelený čaj
Na rozdíl od černého čaje, má jemnější chuť a nižší obsah kofeinu, v 1 šálku je pouze 25 mg. Má blahodárný účinek na zuby a kardiovaskulární systém. Je oblíbený také při dietě. Postup přípravy je trochu jiný. Vodu necháme přejít varem, ale až když trochu vychladne, tak jí teprve naléváme na čaj. Ideální teplota vody je 70 – 80°C. Z mnoha odrůd jmenujme čínský Gunpowder nebo japonský Matcha a Sencha.
Matcha čaj
K přípravě se používají mladé lístky čajovníku. Tento silný čaj s japonskými kořeny Vás nakopne skoro stejně jako káva, protože v 1 šálku se skrývá kolem 70 mg kofeinu, což je nejvíce ze všech čajů.
Bílý čaj
Připravuje se podobně jako zelený, jen teplota vody má méně, jen 60 – 70°C . Má dobrý vliv na kardiovaskulární systém. Lékaři radí, aby ho pili lidé se zvýšenou hladinou cholesterolu a diabetem. Má jemnou chuť, obsah kofeinu jen 15 mg a je sušený na slunci. V dávných dobách byl oblíbeným nápojem čínských císařů. Bílý čaj je vhodný i při dietě. Mezi ty nejvíce ceněné odrůdy patří Baihao Yinzhen, což je čaj stříbrných jehel. Používají se vrchní pupeny čajovníkových listů před jejich rozvinutím.
Zanechte odpověď