Astigmatismus je vrozená oční vada způsobená nepravidelně tvarovanou oční rohovkou. Díky tomuto zakřivení v jedné či obou osách nedopadá světlo na sítnici ze všech směrů do jednoho ohniska, nýbrž se paprsky různě kříží a míjí, čímž vznikají na sítnici místo bodů různě velké plošky. Viděný obraz pak při vyšších stupních astigmatismu působí jako rozmazaný. Při nižších stupních astigmatismu se vada nemusí projevit špatným zrakem, ale může způsobovat únavu, šilhání, řezání očí, bolesti hlavy až migrény. Lidé postižení astigmatismem také často mívají přidruženou jinou oční vadu, horší prostorovou orientaci a je u nich časté přivírání očí či natáčení hlavy při zaostřování na nějaký objekt.
Korekce astigmatismu
astigmatismus se koriguje torickými brýlovými čočkami, které jsou vybroušeny a zasazeny do rámu přesně podle stupně vady. Torické mohou být i kontaktní čočky, ale pro mnoho lidí jsou nepohodlné a zpočátku dokonce mohou zrak zdánlivě i zhoršit jsou-li nasazeny s nesprávnou orientací. Při vyšších stupních astigmatismu je nutno použít tvrdé kontaktní čočky. Torické čočky (ať brýlové či kontaktní) ale vadu neléčí, pouze korigují a pomáhají lepšímu vidění a odstranění vedlejších příznaků jako je únava, bolest hlavy apod. Jediný způsob, jak astigmatismus odstranit úplně, je operace.
Operace astigmatismu
Existují dva způsoby operačního odstranění astigmatismu – chirurgický a laserový zákrok. Při chirurgickém zákroku je původní oční čočka nahrazena novou umělou torickou oční čočkou vyrobenou tak, že odstraní astigmatismus současně s případnou další oční vadou, a to trvale. Laserový zákrok spočívá v jemném obroušení oční rohovky do požadovaného tvaru, čímž se opět odstraní jak astigmatismus tak případná krátkozrakost nebo dalekozrakost bez použití jakýchkoliv ostrých nástrojů a bezbolestně tak, že oko získá opět vlastnosti zdravého oka. Vhodnou léčbu určují lékaři refrakčních klinik po vstupním vyšetření pro každého pacienta individuálně .
Zanechte odpověď