Kysané zelí je oblíbená potravina nejen ke knedlíkům a pečenému masu, hodí se jako malá svačinka a také jako pomocník našeho zdraví. Je snadno dostupné, v obchodech ho seženete kdykoliv a kdekoliv, není drahé a obsahuje spoustu prospěšných látek.
Na co zelí pomáhá?
- Posílení imunity
- Ochrana před chřipkou
- Likvidace střevních bakterií
- Pravidelná stolice
- Správná funkce ledvin
- Odstranění problémů s játry a žlučníkem
- Přírodní omlazovací prostředek
- Proti stresu
- Zlepšuje spánek
- Paradontóza (stačí kysané zelí žvýkat každý den)
Pravidelní konzumenti zelí svůj proces stárnutí značně ovlivňují. Pro ten správný léčivý účinek je vhodná konzumace jedné kompotové mističky zelí každý den. Dobré je také přidat cibuli a olivový olej.
Co obsahuje?
- Síra
- Chlor
- Jód
- Vitamin C
Pokud vypijete šťávu ze zelí syrovou, pročistí Vám skvěle zažívací trakt díky spojení chloru se sírou. Když se Vám nahromadí jedovaté odpadní látky v zažívacím ústrojí, objeví se u Vás zvětšený výskyt plynů, tehdy je lepší nejdříve řádně vyčistit střeva.
Střeva si snadno pročistíte, když budete po dobu dvou týdnu pít každý den čerstvou šťávu z mrkve. Můžete buď čistou, nebo jí smíchat se špenátovou či zelnou šťávou.
Na co se užívá šťáva z bílého zelí?
- Hojí žaludeční a dvanácterníkové vředy
- Čistí krev
- Užití při avitaminóze
- Žlučník
- Játra
- Žaludek
- Střevní potíže
- Vykašlávání hlenů (smíchejte zelnou šťávu s medem v poměru 1:1 a po malých doušcích pijte každý den)
Lidé, kteří mají problémy se štítnou žlázou a trpí některou z jejích poruch, by se měli vyvarovat nadměrné konzumaci zelí, aby si nepřivodili zdravotní komplikace.
Zanechte odpověď