Toto koření tvaru hvězdiček, je nedílnou součástí dekorací na sváteční stůl. Jsou to plody Badyáníku pravého, jež pochází z Číny a Vietnamu. Když ovadnou bílé květy, vytvoří se typické souplodí, hvězdicovitého tvaru, jež praskne, když dozraje, díky čemuž se odhalí semena. Semena sama o sobě nemají žádné účinky, musíte použít vždy celou hvězdu, ať v oblasti léčení, tak v kuchyni.
Na co pomáhá?
- Antibakteriální účinky
- Zklidní podrážděné trávicí ústrojí
- Podpora spánku
- Prostředek na uklidnění
- Podpora imunity
- Antiseptické účinky
- Pomáhá proti plynatosti
Co obsahuje?
- Sacharidy
- Bílkoviny
- Tuk
- Vlákninu
- Železo
- Vápník
- Hořčík
- Fosfor
- Draslík
- Zinek
- Měď
- Mangan
- Selen
- Sodík
- Omega 6 mastné nenasycené kyseliny
- Vitaminy A, B a C
- Kyselina listová a pantothenová
Badyán, stejně jako mnoho dalších koření, má mnohostranné použití. Hodí se do čajů, na pečení koláčů a zákusků, při přípravě pečeného masa, jako součást konzervace ovoce, vhodný je také do alkoholu (různé likéry či svařená vína).
Musíte dát pouze pozor na jeho dávkování, do jídla stačí opravdu jen špetička, neboť má velmi silné aroma. Je dobré ho koupit vcelku, a vždy než ho budete používat, tak ho umlít, díky tomu si uchová báječnou chuť, která se u mletého badyánu rychle vytrácí.
Čaj na zažívání
Do hrnku dejte 1 lžičku rozdrceného badyánu, přisypte 1 lžičku hřebíčku, 1 lžičku anýzu a 1 celou roličku skořice. Zalijte 250 ml vroucí vody, nechte 10 – 15 minut vylouhovat. Přeceďte, oslaďte (nejlépe medem) a pijte průběžně po malých doušcích.
Antibakteriální tinktura
Do větší sklenice nasypte 2 vrchovaté lžíce drceného badyánu, zalijte ho 300 ml alkoholu, který má 60%. Promíchejte, odstavte a nechte 14 dní louhovat. Poté přeceďte, sklenici uzavřete a podle potřeby užívejte 15 kapek vždy po jídle nejlépe třikrát denně.
Zanechte odpověď