Většina zahrádkářů nedá dopustit na pořádně velký a vhodně umístěný zahradní skleník. Co ale dělat, pokud je pro něj Vaše zahrádka příliš malá nebo se na ni skleník z různých důvodů nehodí? Pak přichází ke slovu oblíbené pařeniště. Nepotřebujete pro něj mnoho prostoru, a pokud si pořídíte elegantní variantu od prověřeného dodavatele, nebude Vaši zahradu (nebo balkón či terasu) vůbec hyzdit.
Mnoho kutilů si pařeniště stlouká po domácku, na koleně, například ze starých prken či vyřazených oken. Jestliže však dbáte i na estetický vzhled Vaší zahrady, raději se poohlédněte po některém z moderních typů pařeniště, kterých je k dispozici opravdu široký výběr. Lépe se Vám s ním také bude, na rozdíl od těžkých rámů z oken, manipulovat.
Teplé pařeniště
Princip teplého pařeniště je založen na tom, že se vyhřívá samo. Nebojte se tedy toho, že budete muset do pařeniště instalovat tepelné kabely nebo žárovky. Bylo by to nepraktické i zbytečně drahé. I v 21. století je totiž základem výhřevu pro pařeniště rozkládající se organický materiál – tedy vrstva postupně tlejícího listí, ale především živočišný (ideálně koňský) hnůj. Dobře založené pařeniště pak už jen vyžaduje každým rokem obnovení zeminy. Díky organickému podloží nemusíte v pařeništi dokonce ani přihnojovat, protože potřebné živiny si rostliny berou z původního základu.
Umístění pařeniště od Kokiskashop
Pařeniště vždy umisťujte do závětří, na místo, které příliš nezastiňují stromy. Pokud jste si jisti tím, že pařeniště nebudete muset v nejbližších letech nikam stěhovat, rozhodně se vyplatí pro něj vylít betonový základ, který Vám odstraní případné problémy s hraboši či prorůstáním kořenů okolních stromů. Rovněž potřebné živiny nebudou unikat do volné půdy, ale udržíte je „pohromadě“ přesně tam, kde je chcete mít – pro své rostliny. Dejte si však v tomto případě pozor při zalévání. Jestliže to se zálivkou přeženete, voda nebude mít kam odtékat.
Co vše dokáže pařeniště
Správně založené pařeniště Vám umožní snadno předpěstovávat sazenice okrasných rostliny i zeleniny a podstatně si prodloužit dobu sklizně. Oblíbené je zejména rychlení okurek, pěstování ředkviček brzy zjara nebo naopak až do pozdního podzimu, nebo vysévání semínek dvouletých rostlin, které mohou v pařeništi klidně zůstat i přes zimu. Pařeniště je také výborným místem pro založení bylinkové zahrádky.
Při pořizování pařeniště myslete na to, že Vám musí umožnit snadný a pohodlný přístup k rostlinám, protože zalévat je potřeba většinou denně. A v době sklizně do něj budete často chodit pro své výpěstky. Obsluha pařeniště tedy musí být jednoduchá. Posuvná okna pařeniště jsou sice lehká a praktická, avšak z hlediska dobrého větrání a prohřívání Vašeho pařeniště jsou mnohem lepší okna vyklápěcí. Samozřejmostí jsou speciální panty se zarážkou, díky kterým můžete nechávat okna pootevřená podle potřeby. Proto nezapomeňte včas řešit skleníky a pařeniště než nastane sezóna a mějte radost z následného sběru kvalitní domácí zeleniny.
Tip! Malé pařeniště i na terasu či na balkón
Tzv. studené pařeniště – tedy takové, které nepoužívá ke svému výhřevu spodní organickou vrstvu – můžete snadno umístit také na balkón a nechat v něm přezimovat třeba muškáty. I bez vytvořeného spodního tepla tak budou spolehlivě ochráněny před mrazem. Od jara až do podzimu v něm potom můžete pěstovat zeleninu, květiny nebo dokonce i jahody. Klíčový je opět správný výběr pařeniště, které umožňuje dobrý přístup a větrání.
Zanechte odpověď