Sluch je citlivý a velmi často také náchylný k různým chorobám. V uších se vedle sluchu nachází také centrum pro rovnováhu a pro regulaci tělesné teploty.
- Sluchové ústrojí je zranitelné a má sklony k nemocem, které souvisí s oblastí nosu a krku, často bývají velmi vážné. Mohou se odtud rozšířit do celého těla, včetně mozku. Ušní problémy proto nikdy nepodceňujte.
Co škodí uším nejvíce?
Častý pobyt ve vodě – jsou-li uši často vystaveny studené vodě bez jakékoliv ochrany, dochází pak v mnoha případech ke zhoršení sluchu, které může vyústit až k jeho úplné ztrátě. Dochází totiž k podráždění velmi tenké kůže v ušním kanálku, následkem čehož se v něm začnou vytvářet kostěné výběžky, které mají za úkol chránit bubínek, neboť je velmi citlivý, a tím pádem je pak v uchu nepříjemná překážka, přes kterou zvuk pronikne jen velmi obtížně. Prvotním příznakem je problém s odstraněním vody z ucha, velké výrůstky pak kanálek úplně zablokují, návštěva lékaře je tak při prvním příznaku nezbytná.
Tyčinky do ucha – používá je spousta lidí, protože si myslí, že je tyčinka zbaví nečistot v uších. Opak je však pravdou. Pokud se totiž tyčinkou tzv. šťouráte v uchu, jediné čeho dosáhnete je, že ušní maz a další nečistoty zatlačíte hlouběji do ucha, až se Vám tam utvoří nepropustný špunt. Navíc vatová vlákna, která se mohou v uších zachytit, často způsobují závažné infekce ucha. V několika případech došlo i k protržení ušního bubínku.
Nadměrný hluk – sluch potřebuje občas relaxovat, aby si odpočinul od veškerého hluku. Snažte se proto čas od času vyvarovat všech zvuků, zejména hlasité hudby a podobně. Nejvíce uším škodí hudba ve sluchátkách, a to zejména tzv. pecičky, které se strkají přímo do ucha. Sluch může poškodit hluk o síle 140 dB.
Pro představu:
- Každé bouchnutí dveří je rovno 70 dB
- Bouřka doprovázená hřměním dosahuje až 110 dB
- Psaní na klávesnici je 60 dB
- Praní v pračce má sílu 60 dB
Takhle bychom mohli pokračovat ještě dlouho. Navíc sluch není to jediné, co může způsobovat problémy. Dostavit se mohou také poruchy spánku, zvýšení krevního tlaku, srdeční a cévní choroby, ale také žaludeční vředy.
Zanechte odpověď