Tento velmi ceněný vedlejší produkt vzniká při výrobě třtinového cukru. Je to sirupovitá látka černé barvy s velmi výraznou chutí. K nám se dostala zhruba v 90. letech.
Cukrová třtina je vysoká, víceletá rostlina, která vypadá jako bambus a daří se jí v tropickém a subtropickém pásu. Pěstuje se zejména v Indonésii, Brazílii, Kubě, ale také na jihu USA či v Austrálii.
Na výrobu cukru se používají stonky. Posekají se, pak rozdrtí a nakonec se lisují. Modernějším způsobem výroby se stonky protiproudně vyluhují vodou.
Lisováním vzniká sladká šťáva, která se musí zbavit nečistot, a opatrným odpařováním se pak zahušťuje.
Vznikne hustý sirup, z kterého se získávají krystalky cukru. Jakmile je odstraníte, zůstane Vám hustá hmota sirupovité konzistence, což je melasa.
Přestože se během výroby hodně cukrů odstranilo, je stále melasa dostatečně sladká na to, aby se dala využít jako náhrada za běžně používaná sladidla. Na rozdíl od melasy však tyto sladidla neobsahují žádné prospěšné živiny. Právě díky těmto živinám a příznivému nutričnímu složení je melasa ceněna po celém světě i pro své kulinářské vlastnosti.
Na co se dá využít?
- sladidlo
- doplněk stravy
- krmivo pro zvířata
- výroba lihu v likérnictví
- ekologické palivo (na to se používá vysušená drť)
Co obsahuje?
- bílkoviny
- vitaminy skupiny B
- vitamin D
- enzymy
- železo
- hořčík
- vápník
- draslík
- fosfor
- měď
- zinek
- chróm
- stopové prvky
Zanechte odpověď