Záznamy dokládají, že ho používali již v době kamenné. Nejoblíbenější byl díky svým léčebným účinkům v Antickém Římě a Řecku.
Je to dvouletá bylinka, která má v prvním roce pouhých 20 cm a v druhém již celých 60 cm na výšku a 30 centimetrů na šířku. Má listy podobné jako mrkev a kvete na počátku léta až v druhém roce. Jako planou bylinku ho můžete najít na loukách, mezích i pastvinách jak ve střední Evropě, tak v Asii.
Na co pomáhá?
- pomáhá proti plynatosti, neboť má skvělé větropudné účinky (dá se říct, že tato vlastnost je u něj nenahraditelná)
- podporuje správnou činnost žaludku i střev
- pomáhá s vylučováním žaludečních šťáv
- uvolňuje křeče v žaludku
- omezuje kvasné a hnilobné procesy v trávicím ústrojí
- dezinfekční účinky
- likviduje střevní parazity
- pomáhá při menstruačních obtížích
- pomáhá proti chudokrevnosti
- podporuje lepší činnost ledvin
- usnadňuje vykašlávání
Maminkám se dokonce při kojení doporučuje pít dvakrát denně šálek kmínového čaje, neboť zlepšuje a zvyšuje jak tvorbu, tak kvalitu mateřského mléka, zároveň dítěti pomáhá, aby netrpělo na nadýmání.
Využití v kuchyni
Charakteristickou chuť a vůni kmínu dodává silice, která je bohatá na tuky, bílkoviny, pryskyřice a další látky. Z jara lze sbírat mladé lístky kmínu, které se přidávají do pomazánek, polévek, salátů nebo k masu.
Suché nažky se pak dají používat jak v celku, tak mleté. Ty se dávají do pečiva, zejména do žitného chleba, na ryby, pečené maso, do polévek, k houbám, do pomazánek a také do brambor (snižuje solanin, který je toxický).
V neposlední řadě se kmín využívá na výrobu likérů.
Zanechte odpověď