Fíky jsou plodem Fíkovníku smokvoně, jehož rodištěm je Orient. V současnosti se pěstuje ve většině evropských zemí s teplým klimatem, sem patří Turecko, Řecko, Kypr, jih Itálie, Portugalsko, Španělsko a jih Francie.
Pokud si chcete fíkovník vypěstovat u nás, můžete, ale nesmíte ho zapomenout na zimu umístit domů, aby nezmrzl, jinak i v našich klimatických podmínkách lze vypěstovat obstojnou úrodu fíků.
Fíky si můžete dopřát jak čerstvé, tak sušené či konzervované.
Co obsahují?
Čerstvé
- 25% cukrů
- vitamin C
- vitamin A
- vitamin B1
- vápník
- pektin (rozpustná vláknina)
- nerozpustnou vlákninu
Sušené
- 18% vody
- 58% cukrů
- 5% pektinů
- 7% buničiny
- 6% bílkovin
- 1% tuků
- 2% popelovin
Důležité je, že vitaminy i minerály zůstávají i po usušení zachovány. Fíky jsou sladké, dužnaté, takže jsou skvělou alternativou, když máte na něco chuť a nechcete se cpát různými sladkostmi, které nejsou zdravé. Chutnají skvěle, jsou snadněji stravitelné a hlavně nejdou na tloušťku. Ze všech potravin mají fíky nejvyšší alkalickou hodnotu, jsou proto vhodné k neutralizování kyselých potravin (zejména při konzumaci masa, uzenin, bílého pečiva a cukru, to jsou potraviny, které jsou na kyseliny velmi bohaté).
Na co pomáhají?
- snižování hladiny cholesterolu
- prevence proti zácpě a dalším střevním poruchám
- projímací účinky
- únava
- při nízké výkonnosti
- podpora soustředění
- zmírnění menstruačních příznaků
- redukce hmotnosti
- nervozita a napětí
Když si dáte jeden fík za hodinu, dokáže Vám zahnat hlad na celé dopoledne i odpoledne, navíc prospěje Vašim nervům i mozku, dodá vitalitu a ještě se zbavíte přebytečných kil. Při nákupu můžete na fících vidět bílý povlak, což není plíseň, ale glukóza, jež je zkrystalizovaná, což dodává fíkům specifickou sladkost.
Zanechte odpověď