Chcete-li svou zahrádku obohatit o zajímavý keř, který hodně vydrží, pak je tou správnou volbou právě Muchovník. Je to krásný keř, který nás odměňuje velmi bohatou úrodou zdravých a chutných plodů. Keř, který je opravdu dobře zakořeněný, dokáže odolat velkým vedrům, ale i krutým mrazům, navíc nepodléhá chorobám ani škůdcům. Díky nenáročnosti na pěstování je skvělou rostlinou nejen pro okrasnou, ale i užitkovou zahradu.
Muchovník dorůstá až do výšky 2 metrů a kvete v květnu. Je samosprašný (někdy se také říká samoopylení, kdy se květ opyluje přenesením vlastního pylu z prašníku na bliznu). Jeho charakteristickým plodem je malvice, je to velice šťavnatá skoro černá kulička.
Z jednoho stromu, pokud už je víceletý, můžete sklidit 8 až 12 kilogramů plodů, sbírají se dvakrát i třikrát během léta. Využít je můžete různými způsoby, poživatelné jsou i v syrovém stavu.
Co se z nich vyrábí?
- šťávy
- džemy
- likéry
- vína
- čaj
Co obsahují?
- vitamin C
- vitamin B12
- anthokyany (barviva, podle studií jsou účinné proti rakovinnému bujení)
- minerály
Na co pomáhají?
- podpora odolnosti organismu
- prevence proti onemocnění žaludku
- podpůrný doplněk stravy v případě onkologického onemocnění
- střevní a žaludeční problémy (pije se jako čaj)
Jak si muchovník vypěstovat?
Na zahrádce si nejdříve připravte jámu, která bude půl metru hluboká a stejně tak široká. Pak do jámy vložte sazenici, pečlivě rozprostřete její kořeny na dno jámy, zasypte kvalitní čerstvou zeminou a důkladně upěchujte. Nakonec zeminu doplňte ještě plnou hrstí granulovaného hnojiva (třeba v Obi koupíte granulovaný kravský hnůj). Důležité je, abyste do půdy před výsadbou nedávali žádnou rašelinu.
Pokud se o Muchovník dobře staráte, dopřáváte mu dostatečnou zálivku a dostatek živin (přestože si kořeny dokážou získat vše potřebné i z větší dálky, je to důležité), pak Vám na jednom místě poroste klidně i 40 let.
Jednou za rok je důležité keř seřezávat, stejně jako to děláte u rybízu. Díky tomu bude strom stále velmi štědrý se svou úrodou.
Zanechte odpověď