Husí kvítko je lidovým názvem pro Sedmikrásku, což je známá léčivka. Staré pověsti říkají, že dokáže ochránit před uřknutím. Její využití i účinky jsou známé a široké. Sedmikráska kvete skoro celý rok, ale na jaře jsou její účinky největší (zejména prý u prvních tří kusů, které na jaře najdete).
Na co pomáhá?
- Horečka
- Bolest zubů
- Kašel
- Jarní detoxikace organismu
- Nachlazení
- Anorexie
- Poruchy trávení
- Kožní nemoci
- Drobné rány na kůži
- Bodnutí hmyzem (na to se použije rozdrcený list sedmikrásky)
- Špatně se hojící rány, vředy a kožní nemoci
- Pomáhá s hojením krevních podlitin
- Zmírňuje bolest namožených svalů a léčí je
Jak se konzumuje?
Květy sedmikrásky si můžete dát klidně rovnou na louce čerstvé, pokud se Vám samozřejmě zdají dostatečně čisté. Jinak je můžete přidat do salátu, polévky nebo si s nimi posypte chléb s tvarohem či máslem.
Pokud je budete dávat do salátu, pak si k nim nasbírejte i listy, dejte do salátu je a květy nechte na ozdobu. Neváhejte si květy sedmikrásky usušit na zimní období, určitě se Vám budou hodit.
Z čerstvě nasbíraných sedmikrásek lze uvařit i čaj.
- Do hrnku dejte 1 vrchovatou lžičku čerstvých květů, zalijte 250 ml vroucí vody a nechte 10 – 15 minut louhovat. Poté čaj sceďte a v průběhu dne popíjejte, můžete několikrát denně. Pomůže Vám s očistou organismu, ale také zmírňuje kašel. Kdo chce, může ho dochutit medem.
Sedmikráska se využívá i jako přísada do koupele, či na přípravu odvaru. Vzhledem k tomu, že nemá žádné nežádoucí vedlejší účinky, můžete jí používat i dlouhodobě, tak jak budete potřebovat.
Zanechte odpověď