Jak prospívají mořské plody?


Jak prospívají mořské plody?

Mořské plody jsou oblíbené zejména pro jejich nízký obsah kalorií, zato bohatý výskyt omega-3 mastných kyselin, vitaminů skupiny B, ale také selenu a draslíku. Jedinou nevýhodou je, že nejsou vhodné pro malé děti a těhotné ženy.

Co je dobré o nich vědět?

  • Vzhledem k tomu, že v sobě mají plody moře hodně bílkovin, mají tendenci se rychleji kazit, proto je nutné, abyste si při nákupu hlídali, zda jsou opravdu čerstvé. Pokud kupujete již zpracované, tedy balené v krabičkách, pak si musíte hlídat datum spotřeby.
  • Je dobré, když je před přípravou a také po uvaření necháte odpočinout ve vývaru.
  • Budete-li kupovat čerstvé slávky či škeble, pak si pohlídejte, aby měl každý kus zavřenou schránku, ty které jí mít nebudou, nekupujte.
  • Jakmile používáte mraženou rybu, musíte jí ihned po rozmrazení zpracovat, nikdy jí znovu nezmrazujte.
  • Všechny zmražené mořské plody musíte vždy tepelně upravit, jsou buď syrové, předvařené nebo jako polotovar.
  • Pokud budete připravovat krevety, není nutné, abyste je tepelně opracovávali příliš dlouho, pro ně je vhodné třeba blanšírování.

Vybrané mořské plody

Mušlemají bílé maso, jehož chuť je trochu nasládlá. Barva skořápek se vyskytuje mezi bronzovou až po fialovočernou. K dostání jsou většinou konzervované nebo mražené, ale na některých místech se podaří sehnat i čerstvé. Doba vaření není přímo stanovená, prostě je vaříte, dokud se mušle neotevřou. Poté co je scedíte, je nutné každou, která se neotevřela vyhodit. Neotevřené mušle jsou nepoživatelné, neboť u nich hrozí otrava.  Mušle se často využívají jako lehký předkrm.

Chobotnice – jejich velikost se může pohybovat mezi několika centimetry až do 3 metrů. V obchodě či na trhu většinou seženete mražené, které jsou očištěné, a to buď vcelku, nebo krájené. Pokud chcete čerstvou, pak jedině v místě jejich výlovu. Maso chobotnic je nutné důkladně naklepat, aby před zpracováním změklo a poté delší dobu vařit, nejméně 3 hodiny. Vhodné je jako součást polévek či salátů. Malé se většinou smaží a podávají celé.

Krevety – těm menším se říká koktejlové krevety, velké jsou pak královské. Šedé jsou sice dobré, ale červené a růžové jsou chutnější. V nabídce obchodů jsou k dostání chlazené, mražené nebo předvařené. Jakmile je tepelně opracujete, buď uvařením ve vodě či v páře, nebo po usmažení, můžete je konzumovat jak teplé, tak i poté co vystydnou.

Krabi – široký plochý krunýř a dvě velká klepeta, to je krab, jehož maso v klepetech i krunýři je velmi jemné lahodné. V obchodech můžete sehnat chlazené, konzervované a předvařené. Když kraba uvaříte, odtrhněte mu nožky, klepeta i krunýř rozlouskněte a maso vyndejte na talíř, můžete ho pomocí prstů také ďobat rovnou z krunýře či klepeta. Kousky masa se hodí do salátů, ale klidně to může být i chutné hlavní jídlo.




Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..