Jak pomáhá růže?


Jak pomáhá růže?

Růže je nejen oblíbená květina, díky své kráse a vůni, ale také proto, že má léčivé účinky. Již odpradávna ji různí bylinkáři a felčaři využívali k léčbě dásní, hrdla, na uklidnění, ale také při poruchách trávení. Bez ohledu na odrůdu, jsou léčivé látky obsaženy v každé růži.

Na co dalšího pomáhá?

  • dezinfekční účinky
  • zklidnění zanícené sliznice dýchacích cest
  • zklidnění trávicího traktu (včetně sliznice)
  • posílení srdce
  • harmonizace psychiky

Největší léčivé účinky mají okvětní plátky s tmavočerveným zabarvením, ty jsou nejbohatší na flavonoidy, vonné silice, vosk a třísloviny. Použít lze i bílé květy, které jsou plné hojivých slizových látek.

Léčivé látky, které jsou obsaženy v růžových květech, mají pozitivní vliv na krevní oběh pleti, podpoří její výživu a pomáhá v boji proti stárnutí, navíc úžasně stáhnou póry a posílí kapiláry. Mají blahodárný účinek při hojení různých kožních zánětů a akné, zároveň dělají dobře jedincům, kteří trpí na suchou pleť.

Pomocí plátků růže lze ochucovat (aromatizovat) také různé marmelády, hodí například do šípkové či jahodové.

Jak připravit čaj z růže?

  • Do hrnku dejte 1 vrchovatou lžičku drcených růžových okvětních plátků (můžou být čerstvé i sušené), zalijte 250 ml vroucí vody a nechte louhovat po dobu 10 až 15 minut. Připravený čaj (nálev) můžete pít tak jak je, nebo si ho ochutit medem. Čaj můžete připravit jen ze samotné růže, ale klidně ho můžete kombinovat i s oblíbenými léčivými bylinkami či kořením, vhodná je třeba skořice, sušené šípky, třezalka či meduňka.

Jak připravit růžový sirup?

  • Do hrnce dejte 2 plné hrsti růžových okvětních lístků, zalijte 500 ml vroucí vody, zakryjte pokličkou a nechte louhovat po dobu 24 hodin. Po uplynutí této doby vodu sceďte do jiného hrnce, zakryjte pokličkou a nechte krátce zakryté povařit. Poté odstavte a smíchejte s medem v poměru 1:1, nakonec sirup přelijte do připravené láhve a uložte do chladu. Tuto lahodnou medicínu můžete užívat každý den, vždy si 2 až 4 lžíce sirupu zřeďte s trochou vody.

Pokud budete růže zpracovávat doma, nepodaří se Vám z ní sice získat vzácná růžová silice, ale můžete si z ní připravit růžovou pleťovou vodu, která Vás osvěží, jemně vyčistí pokožku, zbaví jí nečistot, mazu i potu. Růžová voda se také používá k ochucení různých moučníků a dezertů. Plátky růží lze naložit oleje, který byl lisován za studena, k tomu je vhodný mandlový, sezamový, slunečnicový a další.

Jak vyrobit domácí růžovou vodu?

  • Připravte si hrnec, nalijte do něj 500 ml destilované vody, zakryjte ho pokličkou a přiveďte pomalu na mírném ohni k varu, přidejte 2 hrsti okvětních lístků růže, nechte chvilku prohřát a odstavte. Hrnec nechte přiklopený, až dokud zcela nevychladne. Poté sceďte do jiné nádoby, lístky růží vyždímejte a získanou růžovou vodu uložte do lednice. Takto Vám vydrží až 2 týdny. Chcete-li trvanlivost růžové vody prodloužit, pak do ní kápněte jednu nebo dvě kapky růžového oleje.



Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..