Jak prospívá ostružiník?


Jak prospívá ostružiník?

Ostružiník křovitý (také ostružiník keřovitý či obecný) je oblíbený keř, který roste v lesích, na různých mýtinách a dalších místech. Má robustní vzrůst, přičemž může dosahovat až do výšky 3 metrů. Jeho listy mají eliptický tvar, jsou střídavé a složené, květy jsou bílé až lehce narůžovělé. Plodem ostružiníku je ostružina, která má tmavě fialovou až černou barvu a je tvořena malými peckovičkami.

Ostružiny lze konzumovat čerstvé (kdo by si nepamatoval na své dětství, kdy chodil na ostružiny do lesa) nebo v různé úpravě. Připravit z nich můžete sirupy, šťávy, kompoty, marmelády, ovocná vína či likéry. Vynikající jsou také ve formě čaje, stačí je jen uvařit, přecedit a připravit rychlý, lahodný a zdraví prospěšný čaj.

Lidové léčitelství používá plody ostružiníku při průjmu, problémům s hemeroidy, bolesti v krku, zánětu močových cest a dásní. Plody jsou bohaté na vitamin C, který pomáhá s podporou imunitního systému a také tanin, který má svíravé účinky, což je právě velká pomoc při průjmech a různých zánětech.

Sběr

To nejdůležitější z celého ostružiníku jsou jeho listy. Důležité je, aby jejich sběr probíhal když jsou ještě mladé, tzn. v květnu až červnu, než začne ostružiník kvést. Ihned po sběru se musí usušit při teplotě do 40°C

Co obsahují listy ostružiníku?

  • třísloviny
  • organické kyseliny
  • vitamin C
  • flavonoidy
  • inosit
  • barviva
  • pektin

Jaké mají účinky?

Díky obsahu třísloviny působí listy svíravě, proto jsou vhodné také k zevnímu použití, protože mohou pomoci se zastavením krvácení, odvar z listů je vhodný při ekzémech, různých zánětech kůže či na rány, které se špatně hojí. Vnitřně působí stejně jako plody proti průjmům, navíc čistí žaludeční trakt a zbavuje je nežádoucích cizorodých organismů. Listy ostružiníku mají rovněž močopudné účinky, což může být velmi prospěšné, pokud vás trápí infekce močových cest, pak je toto vynikající doplněk léčby.

Ostružiník můžete často zahlédnout jako součást mnoha čajových směsí, ale koupit lze i samotné listy ostružiníku. Pro tyto účely, ať už samostatně či do směsí se musí listy sušit až po zavadnutí, které může trvat několik dní, listy musí ztmavnout a začnou velmi příjemně vonět.




Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..