Kdo by netoužil po vlastní prostorné šatně se spoustou úložného prostoru? Bohužel, ne každý si něco takového může dovolit, ať už z hlediska financí nebo proto, že má malý byt a šatnu by tam nenacpal, ani kdyby se postavil na hlavu. V takovém případě přichází na řadu šatní skříň, která by měla být uvnitř zorganizovaná co nejlépe, aby se do ní hodně vešlo a ještě tam nějaké to místečko zbylo, kdyby vás někdy popadla nákupní horečka.
Co je důležité při nákupu skříně?
Pečlivé zaměření
Začněte tím, že si rozmyslíte, kam byste chtěli skříň umístit a zaměříte šířku, výšku a hloubku prostoru. Na základě toho budete vybírat tu správnou skříň. Obvykle je hloubka skříně 60 cm, když bude uvnitř šatní tyč, která je rovnoběžná se zadní částí skříně. Pokud je tyč kolmo k zádům skříně, pak je typickou hloubkou 45 cm. Vždy se snažte měřit co nejpřesněji, protože když budete skříň umísťovat třeba do výklenku, stačí jen 1 jediný centimetr nepřesnosti a už jí tam nedostanete.
Vhodné místo
Většinou se stává, že se rozhodnete umístit skříň na první volné místo, které ve svém domově najdete a to zaměříte. Bohužel ne každé místo je pro tento typ nábytku vhodný. Rozhodně nepatří do blízkosti radiátorů, také není dobré, když jí postavíte blízko oken a dveří, protože bude docházet ke zbytečným nárazům při jejich otevírání, takže si budete ničit nejen skříň, ale i dveře s okny. Pokud plánujete vestavěné skříně, pak počítejte s možnými nerovnostmi zdi a nechte si dostatečnou rezervu.
Osvětlení skříně
Jestliže budete mít skříň na takovém místě, kde je plno světla z venku nebo bude poblíž osvětlení pro danou místnost, pak je to bez problémů, ale když to bude prostor, kam světlo nedopadá, pak bude na místě skříň s osvětlením. Dnes už není nic neobvyklého takový kousek nábytku sehnat, ale většinou musíte počítat s vyšší cenou. Možnou variantou je, že si koupíte obyčejnou skříň a osvětlení si do ní prostě nainstalujete dodatečně (nebo si na to pozvete odborníka, pokud si na to netroufnete). Vhodná jsou třeba led světla. Vyhnete se tak problémům, kdy budete po tmě hledat oblečení a pak na sebe hodíte to první, co popadnete a ve finále budete venku vypadat jako strašák do zelí, který má třeba každou ponožku jinou.
Materiál
Nejčastěji používanými materiály na výrobu nábytku jsou dýha, masiv, lakovaná MDF a lamino.
Lamino – jeho jádro je tvořeno dřevotřískou, která je polepená laminovacím papírem, který se zalije melaminovou pryskyřicí. Výhodou je velmi tvrdý povrch, jenž se snadno udržuje s výběrem mnoha dezénů.
Dýha – jedná se o tenkou vrstvu dřeva, které je silné 0,3 až 0,5 mm a je nalepené na dřevotřískové desce.
Masiv – toto je již dražší varianta, navíc je o hodně náročnější na údržbu. Oproti tomu se snadno opravuje a má velkou trvanlivost.
MDF deska – u tohoto materiálu záleží na tom, jak kvalitní je pigmentový lak. Ten se na dřevovláknité desky nanese ve více vrstvách a mezi jednotlivými vrstvami se musí různě brousit, čímž dosáhne vysokého matu či lesku.
Zanechte odpověď