Co je stravovací rytmus?


Co je stravovací rytmus?

Pokud chcete být opravdu fit, musíte si správně načasovat nejen cvičení, ale i jídlo. Upravte si svůj denní režim podle přesně stanovených biorytmů a uvidíte, že výsledný efekt na sebe nenechá dlouho čekat. Nemusíte se vzdát všech oblíbených pochoutek (např. čokoládu), jen se je naučte konzumovat ve správný čas. To samé platí u ovesných vloček, které jsou sice zdravé, ale i tak je rozdíl mezi pojídáním ráno nebo večer. Vaše tělo je přizpůsobeno tak, že v každou denní dobu potřebuje něco úplně jiného a to co jste si třeba dali ráno, už mu nevyhovuje večer. Ráno potřebujete glukózu, abyste měli zdroj energie, v poledne je dobré něco pro zahřátí a večer něco lehkého, aby se tělo nenamáhalo s větším trávením.

Ráno 7. – 9. hodina

Snídaně

Přestože se vám zdá, že tělo v noci když spíte, odpočívá, není to tak, naopak pracuje celou noc a spaluje tak mnoho kalorií. Proto je nutné, abyste mu ráno doplnili energii v podobě syté snídaně, aby mělo odkud čerpat. Vhodné je zkombinovat bílkoviny a polysacharidy, jedině tak zůstanete sytí až do oběda. Dejte si například celozrnný chléb se sýrem, nebo se šunkou či ovesné vločky v jogurtu.

Dopoledne 9. – 12. hodina

Svačina – čas na ovoce:

Ovoce je ke svačině tou nejlepší volbou, neboť obsahuje cukr a cukr jak víme, povzbudí mozek, díky tomu vám to bude lépe myslet a práce vám půjde lépe od ruky. Dejte si spolu s ovocem půl kelímku bílého jogurtu, aby vám příliš nezakolísala hladina cukru v krvi, díky sladkému ovoci. Jogurt sníží glykemický index celé svačiny.

Doba oběda 12. – 14. hodina

Vydatný oběd:

Hned po snídani, je oběd druhým nejdůležitějším jídlem dne. Nemusíte se při něm ani vyhýbat přílohám, sacharidy vám jedině prospějí, avšak je důležité, aby byl oběd vyvážený v tom správném poměru. V praxi to znamená, že polovinu talíře by měla pokrývat zelenina, čtvrtinu sacharidy a zbývající čtvrtinu bílkoviny. V rozumné míře si můžete dát brambory, rýži i těstoviny, pokud jsou připraveny šetrně. To znamená třeba bramborovou kaši nebo vařené brambory, k tomu hodně zeleniny a steak. Kdo nechce zeleninový salát, může si zeleninu uvařit, udusit či ugrilovat.

Odpoledne 14. – 17. hodina

Malá svačinka:

Může se stát a často se to i stává, že vás takhle odpoledne přepadne mlsná. Když už to nastane, pak rozhodně zapomeňte na koláče, sušenky a podobné sladké dobroty a dejte si něco zdravější, například pár kousků sušeného ovoce či několik oříšků. Sníst byste měli opravdu jen několik kusů, protože obsahují mnoho kalorií.

Večer 17. – 20. hodina

Večeře na dvě části:

Těžké jídlo by vaše tělo strávilo jen velmi obtížně, proto by nemělo být energetický příliš hodnotné. Na jídelníček byste měli zařadit zejména bílkoviny, ty najdete v rybách, kuřecím masu, šunce, nízkotučných sýrech a tvarohu, k tomu malé množství potravin, které mají malý obsah sacharidů, sem patří rýže natural a celozrnné těstoviny. Co do množství jídla, to je dobré doplnit převážně zeleninou. Čím více zeleniny, tím lépe.

Pokud patříte k těm jedincům, kteří se navečeří v 17 hodin a pak už do rána nejí nic, pak děláte tu největší chybu, co můžete, neboť jestli nechodíte spát už v 19 hodin a to chodí opravdu jen pár lidí, pak své tělo vystavujete zbytečnému hladovění, což vám vrací tím, že si jídlo uloží na horší časy a vy přibíráte.

Zařaďte na svůj jídelníček ještě druhou večeři, kterou vám zajistí kousek zeleniny nebo bílý jogurt. Nejlépe dvě až tři hodiny před spaním, přejde vás tak případná chuť na noční plenění lednice.




Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..