Co patří mezi superpotraviny?


Co patří mezi superpotraviny?

S tímto pojmem se setkáváme poměrně často, každou chvíli člověk někde narazí na název superpotraviny. Jsou to potraviny, které jsou hodnotné, obsahují velmi prospěšné a důležité účinné látky, které z nich dělají skutečně obrovské pomocníky pro naše tělo i organismus, a jsou u nás navíc snadno k sehnání. Pokud chcete pro své zdraví udělat něco dobrého, pak byste měli jednoznačně tyto potraviny zařadit na svůj jídelníček. Pojďme se teď blíže podívat na několik druhů potravin, které se řadí mezi superpotraviny (nejsou samozřejmě všechny).

Česnek

Obsahuje sirné sloučeniny a éterické oleje, které z něj dělají velmi silné přírodní antibiotikum, navíc pomáhá posílit krevní oběh. Tepelné opracování by mělo být velmi krátké, aby neztratil důležité oleje.

Špenát

Tato zelená zelenina je bohatá na vitaminy A a C, kyselinu listovou a hořčík, pomáhá s krvetvorbou, obsahuje minimum kalorií, dodává energii a sílu, a také funguje jako prevence rakoviny. Vhodné jsou mladé listy, jež můžete použít na výrobu smoothie, spolu s další zeleninou.

Arónie (jeřabiny)

Na trhu jsou k dostání různé sirupy, džemy či šťávy, nebo také sušené jeřabiny. Vše lze sehnat v různých bio obchodech. Hodí se na ochucení salátů či müsli. Arónie dokáže chránit kosti, svaly a buňky. Prospěšná je také při zánětech.

Brokolice

Má báječnou chuť, snadno se sežene a je navíc za dobrou cenu. Obsahuje látky, které povzbuzují látkovou výměnu v tělních buňkách a působí proti stresu (za to můžete poděkovat hořčíku). Vynikající je v kombinaci s avokádem, špenátem či rajčaty, tím se nejlépe zhodnotí živiny, které obsahuje.

Vlašské ořechy

Jsou skvělé na detoxikaci, pomáhají proti virům a bakteriím, dodávají energii mozku, krevnímu oběhu a srdci. Hodí se k pikantním i sladkým pokrmům. Přestože ořechy obsahují tuk, neškodí vašim bokům.

Bylinky

O jejich účinku snad není pochyb, zejména ty divoké mají skvělý vliv na posílení ledvin, jater a žlučníku. Také podporují látkovou výměnu a výborně pročišťují organismus. V přírodě rostou na mnoha místech a nebudou vás stát ani korunu.

Klíčky

Můžete si na nich pochutnávat v podstatě celoročně, když je neseženete v obchodě, vypěstujte si je doma. Ve chvíli kdy přijdou semena do kontaktu s vodou, zvětší se jejich obsah vitaminů a minerálů. Nemají prakticky žádné kalorie a jsou lehce stravitelné.

Med

Nejvíce prospěšný je syrový, neboť teplem ztrácí důležité enzymy, z toho důvodu by se měl do teplých pokrmů přidávat až po uvaření. Je důležité, abyste ho uchovávali v suchu, chladu a na temném místě. Účinky medu posílí skořice, smíchejte sklenici vlažné vody s 1 lžičkou medu a 1 lžičkou skořice, a jednou až dvakrát denně vypijte, tato kombinace prospívá zažívání a také pomáhá při vyčerpání.

Šípky

Jsou bohaté na železo, vápník, vitamin A, B1 a C. Šípky se starají o hladkou pleť, pomáhají také proti revmatismu. Vzhledem k tomu, že čerstvé nemají dlouhou trvanlivost, zpracovávají se na léčivé víno, suší se, nebo se z nich dělá kaše či džem.

Borůvky

Mají minimální množství kalorií, ale zato jsou velmi bohaté na zdraví prospěšné látky. Posilují imunitní systém, pomáhají proti stárnutí, podporují správnou činnost mozku, likvidují nežádoucí bakterie ve střevech, navíc jsou velmi prospěšné při hubnutí. Můžete je klidně i zmrazit. Když není jejich sezóna, lze sáhnout po kanadských borůvkách, které jsou větší.




Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..