Jak pěstovat rajčata na balkoně?


Jak pěstovat rajčata na balkoně?

Každého někdy napadne, že by si mohl něco hezkého vypěstovat, bohužel ne všichni mají to štěstí mít vlastní zahrádku či zahradu, nebo dokonce skleník, přesto si rádi něco vypěstují, i když mají třeba jen malý balkon. Ostatně trocha té přírody potěší každého, i když je v miniaturním provedení. Jednou z rostlin, jež se těší velké oblibě v pěstování na balkoně, jsou rajčata. Důležité je, vybrat tu správnou odrůdu.

Jaké odrůdy vybrat?

  • Pro malé balkony jsou vhodná mini rajčátka, která zasadíte v podobě sazenic do truhlíku. Jsou převislá a jejich závěs může být až 1 metr dlouhý.
  • Převislá rajčata lze použít i místo převislých muškátů (pelargonií) k ozdobení balkonů a také jako odpuzovač hmyzu.
  • Klasická keříková rajčata můžete zasadit do květináčů, ale i do truhlíků.

Tyčková rajčata

Není problém je zasadit do truhlíku či květináče, skvěle se pro ně hodí také velké nádoby či pytel. Možná se vám to zdá divné, ale řadě pěstitelů se osvědčil obyčejný pevný plastový pytel.

Jak zasadit rajčata do pytle?

Dno pytle pokryjte keramzitem nebo lávovou drtí (tím si připravíte tzv. drenáž), na to nasypte kvalitní substrát, který je určen přímo pro rajčata. Nezapomeňte přidat hnojivo, v podobě granulovaného slepičince, který se na tento druh pěstění osvědčil. Budou stačit 2 hrsti slepičince na každý jeden pytel s rajčaty. Slepičinec promíchejte se substrátem v celém objemu, vezměte sazenici a zasaďte jí tak, aby byla ponořená v substrátu až po první lístečky.

Bez ohledu na to, jestli budete mít rajčata zasazená v nádobě či pytli, je možné je v případě potřeby odnést do teplejších prostor, pokud se venku výrazně sníží teplota.

Jedinou nevýhodou takového pěstování, je rychlejší odčerpávání živin ze substrátu, čemuž lze předejít tzv. magickou zálivkou.

Magická zálivka je sypký čistě přírodní přípravek vyrobený z kopřiv, který v daném poměru používáme jako zálivku vždy jednou za 10 až 14 dní, avšak poprvé jí můžete použít až tehdy, když se sazenice opravdu uchytí a vytvoří se na ní první nové lístky. Na 10 litrů vody dejte 3 lžičky toho přípravku, navíc můžete přidat i 2 víčka tekutých slepičinců.




Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..