Jak vybrat stan?


Jak vybrat stan?

Začněte tím, že si promyslíte, kam pojedete, s kým a kolik vás celkem bude. Je rozdíl mezi stanem pro dva nebo pro celou rodinu. Berte v potaz prostředí, jestli bude sucho, vlhko, kolik prostoru stan zabere, jak bude pohodlný, důležité jsou také technické detaily, stabilizační prvky, které zajistí, aby vám stan neuletěl a další. Pojďme se teď podívat, co vše je při výběru stanu důležité.

Hmotnost

Pokud jedete autem, není to většinou, co se váhy stanu týká žádný problém, ale na zádech ucítíte během chůze každý gram, proto si vyberte takový stan, který bude váhově přijatelný a nebude vás zbytečně zatěžovat. Věřte, že čím déle půjdete, tím těžší ten stan bude.

Barva

Možná se vám to zdá jako zbytečnost, ale i výběr správné barvy je důležitý. Vhodnější jsou světlejší odstíny tropika, které zajistí, že se během dne vzduch ve stanu tolik neohřeje, zároveň však v něm bude dostatek světla, aniž byste museli i ve dne nosit čelovku. Nejprodávanější je u nás tmavozelená, která má však tu nevýhodu, že je v ní večer dříve tma a proto si nesmíte na cestu zapomenout také lampičku, abyste si mohli třeba číst.

Materiál

Umělé materiály jsou sice váhově přijatelnější, ale ovzduší v něm není nic moc. Oproti tomu bavlněný stan je sice těžký, ale zase má uvnitř perfektní klima. Musíte si tedy rozmyslet, jestli vám ta váha za lepší klima stojí.

Velikost

Až si půjdete stan koupit, zkuste si, jestli se do něj vejdete. Zejména u kopulových typů má stěna ložnice tendenci se rychle svažovat, takže vyšší člověk ji pak má rovnou u nosu. Menší lidé by měli zvolit delší stan s tím, že si dají zavazadla buď za hlavu či pod nohy. Rozhodně stan nekupujte jen podle odhadu.

Konstrukce

Pevná konstrukce je důležitá, pokud nechcete, aby se váš stan zhroutil při prvním větším větříku. Zvolit můžete ocelovou konstrukci, ale ocelové tyče nejsou tak pružné a navíc jsou ze všech materiálů nejtěžší. Dále tu máme laminát, který sice pruží, ale není až tak pevný. Vítězem se stává duralová konstrukce, která vás sice vyjde o něco dráž, ale oproti laminátu je pevnější, navíc je velmi lehká (lépe se také opravuje při případném poškození.

Vstupní předsíň

Stan s předsíňkou stojí za uvážení, zejména když vás na výletě přepadne déšť. Nejen, že se můžete v předsíňce za deště posadit a sledovat, co se venku děje, můžete jí využít jako odkládací prostor pro vařič a ostatní nářadí ke kempování. Za deště tak budete moci vařit pod stanem a ne venku.

Kotvící šňůry

Být nenápadný je sice v přírodě hezká věc, ale přizabít se kvůli tomu nemusíte. Sáhněte raději po stanu, který bude mít šňůry k ukotvení vybavené reflexními prvky, aby byly vidět a vy přes ně neupadli.

Větrání

Vzhledem k tomu, že se v každém stanu kondenzuje voda, je nezbytný kvalitní větrací otvor, který bude umístěn v nejvyšším bodě stanu, nejlépe ještě vybavený uzavíracím mechanismem na vnitřní straně stanu, čímž zamezíte tomu, že budete ve stanu promočení na kůži.

Podlážka

Podlážky zabrání proniknutí spodní vlhkosti do stanu, ale nejen to, zamezí, aby se do stanu dostala voda, která naprší, neboť cákající voda se dovnitř dostane hravě, proto je vhodné, aby měl stan podlahu i vyšší okraje ze stejného materiálu, který vodu nepropustí.




Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..