Přestože o svou zahradu pečlivě pečujete, tomu, aby zde vyrašil i plevel, zkrátka nezabráníte. Často se však mezi těmito plevelnými rostlinami vyskytuje spousta druhů, které ač jsou plevelem, tak mají léčivé účinky. Pojďme se podívat, který plevel můžete využít usušit k léčení a co prostě jen hodit na kompost.
Pampeliška
Patří k nejužitečnějším léčivkám mezi plevelovými rostlinami, je oblíbená do různých směsí. Jediné co se u nás zatím ještě tolik nerozšířilo, je její použití v kuchyni jako zeleniny.
Vlčí mák
Přestože se vyskytuje nejčastěji na loukách, čas od času se může objevit i na vaší zahrádce. Je to velmi důležitá surovina, která se používá při výrobě léků na bolest, neboť vlčí mák obsahuje morfin. Není však vhodné s ním experimentovat, domluvte se raději s nějakou odbornou sběrnou a vlčí mák jim můžete klidně dodat.
Pýr plazivý
Neexistuje snad otravnější druh plevele, než je právě tento. Jen velmi těžko se ho ze zahrádky zbavíte, a když už tak se musíte postarat o naprosté zastínění, to jediné na něj platí. Čím je otravnější o to léčivější účinky má. Při sběru je důležitý jeho oddenek, který je nejvhodnější sbírat na podzim. Pomáhá při onemocnění močových cest, poruchách jater, sleziny a žlučníku. Používá se také jako přísada do antidiabetických směsí. Na jednu dávku odvaru vystačí 3 až 10 g.
Vlaštovičník větší
Vyskytuje se často na rumištích, ale klidně si najde místečko i na pečlivě ošetřené zahrádce. K léčení se využívá jeho šťáva, která má skvělé účinky proti bradavicím. Jinak si na vlaštovičník musíte dávat pozor, protože je jedovatý.
Heřmánek pravý
Sice se o něm všichni zmiňují jako o léčivé bylince, přesto je to v podstatě plevel. Používá se na přípravu kloktadla, k obkladům, můžete ho pít jako čaj, zkrátka je to všestranná léčivka.
Lopuch větší
Další plevel, který se vyskytuje na rumištích je lopuch. Jeho léčivé účinky jsou tak zásadní a významné, že se dokonce začalo uvažovat o jeho pěstování. Na jaře a na podzim se sbírá jeho kořen, který má močopudné účinky, zároveň podporuje pocení. Používá se také při poruše trávení, žaludečních katarech a vředové chorobě.
Z dalších plevelných rostlin jmenujme třeba Mochnu husí, jejíž oddenek pomáhá tišit křeče. Dále je to Lnice květol, jež se vyznačuje projímavým, potopudným a močopudným účinkem. Jeho nať se sbírá v době květenství mezi červnem a zářím. Jako poslední není na škodu zmínit Hluchavku bílou, která má močopudné účinky, zároveň působí desinfekčně, je vhodná zejména na prostatické potíže.
Zanechte odpověď