Je považována za královnu mezi stromy, říká se jí někdy půvab Sibiře či kouzlo Indie. V dětství je to jeden z prvních stromů, které se naučíme rozeznávat, díky jeho bílé kůře, od níž je také odvozen její název. Není to však vzhled, který nás u tohoto stromu zajímá, ale léčivá síla, kterou skrývá uvnitř.
Z břízy nás zajímají její listy, protože březové listy jsou bohaté na řadu důležitých látek, díky kterým se z ní stává vynikající pomocník při řadě neduhů, které nás mohou trápit. Listy je důležité sbírat až dva měsíce po vypučení. Tehdy jsou jejich účinky nejsilnější.
K čemu lze listy břízy využít?
- Březové listy jsou známé svými antibakteriálními účinky.
- Hodí se na přípravu diuretických čajů, ty jsou skvělé při léčbě revma, dny, na snižování hladiny cholesterolu a také prospívají ledvinám.
- Čistí a dezinfikují vlasovou pokožku
- Mladé lístky se hodí při bolestech kloubů, stačí je jen přiložit na postižené místo, obalit igelitem, zavázat šátkem a nechat působit, nejlépe přes noc.
Šťávu z březových listů lze využít na výrobu octa, vína a sirupu.
Odvar
Když si z listů připravíte odvar, pomůže vám zesvětlit pigmentové skvrny. Do hrnku dejte 1 lžičku březových lístků, zalijte 250 ml vroucí vody a nechte 15 minut vylouhovat. Poté sceďte a hnědá místa potírejte odvarem.
Koupel
Neváhejte použít listy břízy k přípravě koupele, která má blahodárné účinky proti celulitidě. Do nádoby dejte hrst čerstvých březových listů, zalijte je litrem vroucí vody a nechte 30 minut louhovat. Pak stačí jen scedit a přidat do koupele.
Vlasy
1 lžíci březového listí zalijte 250 ml vroucí vody, nechte 15 minut louhovat a sceďte. Vlasy umyjte běžným způsobem a pak je spláchněte nálevem z břízy.
Zanechte odpověď