Spousta rodičů se očkování svého dítěte brání, a to většinou proto, že může vyvolat velmi nepříjemné nežádoucí účinky. Na co by měli rodiče dávat pozor a co je vlastně může po očkování čekat?
Zdravé dítě
Mějte na paměti, že váš potomek by měl být před jakýmkoli očkováním naprosto v pořádku a ve vynikající kondici. Samozřejmě, že nevadí nějaké lehké nachlazení, ale pokud se dítě necítí dobře, má teplotu nebo nějaké onemocnění, sdělte to neprodleně lékaři a v případě potřeby vám termín pro očkování může přesunout na jindy.
Péče o dítě po očkování
Vaše dítě (respektive jeho tělíčko) bude mít hodně napilno, aby se vypořádalo s očkovací látkou, zejména aby na ní správně zareagovalo. Po tu dobu může být oslabené a náchylné (více vnímavé) k různým nákazám.
- udržujte dítě v naprostém klidu
- neplánujte s ním akce, které by byly náročné a mohly ho vyčerpat
- nepohybujte se s ním na přímém slunci
- vyhýbejte se koupání i větru
- zcela se vyhněte místům, kde by bylo více lidí, neboť by se vaše ratolest mohla snadno nakazit.
Nejčastěji se vyskytující vedlejší účinky
Zvýšená teplota
Díky očkování může vašemu dítku vyletět teplota až na 38,5. S podáním léků na snižování teploty raději počkejte (kolem 38°je dítěti možné podat čípek, vždy se ale poraďte s dětským lékařem). Teplota může být vysoká ještě i druhý den, proto je důležité jí změřit. Do dvou dnů by měla teplota ustoupit, pokud i nadále naměříte zvýšenou nebo dokonce vyšší teplotu než 38,5, pak nečekejte na nic a ihned navštivte lékaře.
Bolest po vpichu a zarudnutí pokožky
Často se na stehně dítěte objeví malá boulička, jako následek po aplikaci očkovací látky. Noha může být trochu nateklá, a také zarudlá. Je dobré na postižené místo přikládat chladivé obklady a den po očkování trochu namasírovat. Boulička může vydržet zhruba dva dny, zpetlání kůže i zarutnudí by mělo zmizet rychle.
Změna chování
Dítě může být po očkování nezvykle podrážděné, trpět na nespavost nebo být naopak velmi ospalé. Nemusíte se nijak znepokojovat, tyto příznaky odezní během několika dnů.
Křeče
Některé děti mohou potrápit i tzv. febrilní křeče, vyskytující se při horečce jako reakce na ni. Přestože je to záchvat, který se může podobat i epileptickému záchvatu, nemělo by dítě nijak ohrozit na životě. Nesmíte však váhat a ihned v případě výskytu křečí zavolat záchranku. Uložte mezitím dítě do stabilní polohy, nejlépe na zem a ujistěte se, že jsou jeho dýchací cesty průchodné. Zkuste ho ochladit studeným zábalem. Lékař mu pak podá léky proti horečce a křečím. Velmi často se doporučuje EEG (elektroencefalograf), tím se vyloučí případné onemocnění mozku i epilepsie.
Zanechte odpověď