V dnešní době je placení kartou zcela běžná věc. Je to pohodlný způsob, pokud s sebou nechcete nosit větší hotovost, zejména při malém nákupu, kdy můžete využít tzv. bezdotykové platební karty, u nichž není při nákupu do 500,- Kč nutné zadávat PIN kód.
U většího nákupu nemusíte nosit desítky tisíc korun v peněžence a bát se, že o ně přijdete. Stačí si vybrat zboží (třeba nábytek či elektrospotřebiče), předložit platební kartu, zadat PIN a máte hotovo.
Co však dělat, když vám kartu někdo odcizí či jí ztratíte?
- Okamžitě po zjištění, že nemáte svou platební kartu, neváhejte a nahlaste její ztrátu, jinak jste odpovědní za případné výběry či platby, které s ní někdo provede. Ihned poté, co je ztráta karty nahlášená, převezme odpovědnost banka.
- Vždy mějte po ruce číslo nonstop infolinky, kterou provozuje banka, která vám vaši kartu vydala. Pokud ho nemáte, zaběhněte na pobočku příslušné banky a s pomocí bankéře (bankovního poradce) nechte svou kartu zablokovat.
- Zablokování platební karty může provést držitel karty, či majitel účtu, k němuž byla odcizená karta vydána.
- Banka kartu ihned zablokuje (bez ohledu na to, zda byla odcizena či ztracena), aby jí nebylo možné použít nejen k elektronickým transakcím (tedy na platebních terminálech obchodů), ale také pro výběry z bankomatu.
- V případě embosovaných karet, bude navíc ještě zařazena na tzv. STOPLIST, čímž bude karta chráněna i v případě neautorizovaných transakcí offline.
- Ze zákona musí být blokace karty vždy zdarma.
- Jestliže jste kartu neztratili, ale byla vám odcizena, nahlaste to na polici, kdyby totiž došlo k nějakým podvodným transakcím, může policie spolupracovat s bankou.
- Když zjistíte jakoukoliv neautorizovanou transakci, jež byla vaší kartou provedena v době, kdy jste jí už nevlastnili, jděte na pobočku banky, kde podáte reklamaci.
- Nakonec si na pobočce požádejte o vydání nové karty, zároveň s ní vám bude přidělen i nový PIN.
Zanechte odpověď