Kombucha (jinak také čajová houba), se těší velké oblibě, protože má velmi pozitivní účinky na lidský organismus. Můžete si jí klidně pěstovat doma a připravit si z ní léčivý kombuchový nápoj.
Kombucha je v podstatě symbióza bakterií a kvasinek, které z ní dělají velmi účinný prostředek pro zdraví. Pěstuje se ve speciálním nálevu.
Jak na to?
- Začněte tím, že si pořídíte tzv. násadu kombuchy (scoby), kterou seženete v prodejnách zdravé výživy či v obchůdku s biopotravinami (pokud už kombuchu pěstuje někdo z vašich přátel, pak si vezměte část nálevu od nich).
- K přípravě nálevu si připravte med (nebo cukr) a černý či zelený čaj.
- Připravte si velkou sklenici, v níž budete kombuchu pěstovat a vyvařte jí. Poté do sklenice nalijte odvar z čaje, přidejte med nebo cukr, rozpusťte a tekutinu nechte zchladit na pokojovou teplotu.
- Přeměřte teplotu čaje, a jakmile bude mít kolem 23°C přidejte do sklenice kombuchovou kulturu. Pak dejte na hrdlo nádoby plátno nebo gázu, aby bylo zakryté a zavažte provázkem či zajistěte gumičkou.
- Nálev umístěte na teplé místo, kde je dostatek čerstvého vzduchu a nechte, aby kombucha kvasila. Nejoptimálnější je zhruba 10 dní.
- Houba může v průběhu kvašení klesnout na dno, ale to vůbec nevadí, na povrchu se za tu dobu musí vytvořit nová houba.
- Jakmile uplyne 10 dní, musíte nálev scedit a kal, který vám zůstane na dně sklenice, můžete použít jako základ dalšího kvašení.
- Životnost každé houby je zhruba 2 až 3 měsíce, po této době je nutné odstranit nejstarší část houby, aby neničila chuť kombuchového nápoje.
Zanechte odpověď