Jak se stravovat s cukrovkou?


Jak se stravovat s cukrovkou?

Tato civilizační choroba dnes trápí velkou část populace po celém světě, přesto když je správně léčena, může s ní jedinec vést v podstatě normální život. Důležitý je nejen pohyb a léky, ale také vhodná strava.

Pro lidský organismus je jedním ze zdrojů energie cukr, avšak nic se nesmí přehánět, neboť příliš vysoká hladina glukózy (cukru) může vést až k cukrovce (vedle dalších faktorů). Jakmile cukrovka propukne, je člověk více unavený, chodí častěji močit, můžou ho trápit problémy se zrakem atd.

Cukrovka II. typu se řeší léky, ale také pestrým a vyváženým jídelníčkem, který má různá speciální omezení. Jak by se tedy měl diabetik stravovat?

Pravidelná strava

Zapomeňte na to, že se najíte ráno a pak až si vzpomenete. S cukrovkou si musíte stanovit přesný stravovací plán, kterého se budete držet. Diabetik musí mít pravidelnou stravu, aby udržoval hladinu cukru na stejné hladině.

Škrob a vláknina

Zařaďte na jídelníček potraviny, které zvyšují hladinu krevního cukru pozvolna, neboť díky vláknině se zpomaluje uvolnění glukózy. Konzumujte fazole, čočku, hrášek či celozrnný chléb.

Sladkosti

Vyhýbejte se veškerým sladkostem, ať už jsou to slazené nápoje, sušenky, bonbony, dorty, čokoláda atd. Díky rychlému vstřebání cukru, by vám tyto potraviny řádně zamávaly s hladinou cukru.

Ovoce a zelenina

Ke svačině si dejte čerstvé ovoce či zeleninu, jsou bohaté na vitaminy a vlákninu. U zeleniny problém není, ale z ovoce si vyberte spíše ty kyselejší druhy, neboť i ovoce obsahuje dost cukru. Vyhýbejte se hroznovému vínu, banánům, veškerému sušenému ovoci, to vše by vaši hladinu cukru ještě navýšilo.

Bílkoviny

Aspoň ve dvou chodech by mělo být na vašem jídelníčku maso, sýry a vejce (vždy aspoň jeden druh). Dalším zdrojem bílkoviny mohou být i luštěniny a ryby, které navíc neohrozí vaši váhu.

Omezte tuky

U cukrovky je vyšší riziko cévních a srdečních chorob, proto je nanejvýš nutné omezit tuky. Tučné maso a uzeniny nahraďte kuřecím a rybím masem. Vyvarujte se stravování ve fast foodech, neboť smažené pro vás není vhodné. Vedle klasických sladkostí nekonzumujte ani ty, které jsou určené pro diabetiky, protože i když jsou dia, stále jsou plné tuku. Mléčné výrobky volte nízkotučné. Brambory se snažte mastit co nejméně. Místo másla si chléb namažte třeba Florou, která prospívá vašemu srdci.

Sůl

Diabetiky často trápí potíže se zvýšeným krevním tlakem, proto solte méně, a také se vyvarujte konzumace polotovarů či instantních polévek a tomu podobných potravin, neboť ty jsou plné soli.

Sladidla

Místo cukru si pořiďte umělá (náhradní sladidla), která používejte ke slazení. Snažte se však o pořízení co nejkvalitnějších, protože špatně zvolené sladidlo může poškodit vaše zdraví. Vhodná je v současnosti například stévie, kterou můžete ve formě sladidla sehnat v lékárně pod názvem SlaDia (od Swiss).

Alkohol konzumujte opravdu velmi střídmě, slazené nápoje vynechejte úplně a z neslazených je pro vás nejvhodnější minerální či klasická stolní voda. Někdo dokonce pije jen obyčejnou vodu z kohoutku.




Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..