Jak vybrat digestoř?


Jak vybrat digestoř?

Digestoř se v posledních letech stala nedílnou součástí každé modernější kuchyně. V některých domácnostech je zcela nenápadná, v jiných tvoří nejvýraznější ze všech spotřebičů. Při pravidelném používání během vaření nás zbavuje nejen pachů z jídel, ale také mastnoty z nábytku. Důležité však je, abyste si vybrali tu správnou. Nesmíte však vybírat jen podle ceny či barvy, hlavní je u digestoře výkon, který se odvíjí od velikosti místnosti, kde bude digestoř umístěna a v níž bude každý den pracovat.

Jak spočítat výkon digestoře?

Mezi nejvýkonnější modely patří digestoře s odtahovou kapacitou kolem 1 000 m3, pro běžnou kuchyni vystačí i odtah kolem 500 m3. Pro výpočet výkonu je nutné počítat s velikostí celé místnosti, nikoliv jen kuchyňského koutu.

Výpočet: podlahová plocha celého prostoru se vynásobí výškou místnosti a koeficientem 10.

  • Příklad – kuchyně má 15 m2 podlahové plochy, výšku stropu 2,8 m, takže 15 x 2,8 x 10. Výsledkem je potřebná hodnota odtahu ve výši 420 m3, což je pro vás výchozí číslo při koupi digestoře. Ve většině bytů byste se měli vejít do rozpětí odtahu mezi 450 až 750 m3.

Druhy digestoří

Filtrační (recirkulační) digestoř

Nepotřebují vývod nasátého vzduchu ven z místnosti. Používají uhlíkové filtry, které se většinou vyměňují zhruba jednou za půl roku. U některých modelů jste dokonce na potřebu výměny filtru upozorněni.

Odtahová digestoř

Oproti filtračním jsou výkonnější, avšak je nutné je připojit k technické šachtě či ke komínu. Důležité však je, aby byla napojena přímo, nikoliv formou vícero ohybů či zúžením. Každý takový zásah výrazně sníží výkon každé digestoře, navíc se zvyšuje její hlučnost. Nezbytná je rovněž zpětná klapka, která brání průniku pachů z ostatních bytových jednotek.

Hlučnost

Kvalitní digestoř může při běžném provozu na 2. či 3. stupni dosahovat 45 dB, středně vybavené digestoře pak 50 až 55 dB. Pokud máte kuchyňský kout spojený s obývacím pokojem, pak se rozhodně vyhněte nejlevnějším variantám digestoří, neboť jejich hlučnost dosahuje 60 dB.

Digestoře dle umístění

  • Podvěsné – patří k nejlevnějším, ale přesto tradičním druhům digestoří. Jejich součástí je horní skříňka, pod níž se instalují.
  • Vestavné – na první pohled si jich nevšimnete. Digestoř je uložena ve své technické skříni a vidět je jen pár centimetrů spodní části.
  • Ostrůvkové – tento typ se zavěsí přímo na strop. Používají se u kuchyní, kde linka ani sporák nejsou žádnou svou částí u zdi.
  • Komínové – jsou náročnější na místo, mají mnoho tvarů i barev a většinou mají vývod do komína či šachty.
  • Rohové – hodí se do kuchyní s minimem místa, kde bývá většinou sporák v rohu.

 




Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..