Podzim je tím pravým obdobím, kdy se dá tato trvalka plně využít. Zejména, když je sklizeň bohatá, můžete její plody využít i jinak než jen jako dekoraci do vázy či květináče spolu se sušenými květinami a dalšími čistě přírodními dekoracemi.
Mochyně neboli židovská třešeň je charakteristická krásnými plody, jež vypadají jako malé červené lampionky. Je o nich známo, že mají nejen báječnou chuť, ale také jsou velmi zdravé.
Co obsahují?
- Beta – karoten
- Draslík
- Vitamin C
Na co pomáhají?
- Otoky
- Podpůrní prostředek na léčbu dny
- Revmatismus
- Detoxikace organismu
- Posílení imunity
- Močopudné účinky
Využívají se nejen plody mochyně peruánské, ale rovněž mochyně zemní. Pozor si musíte dát na nezralé plody, které obsahují spoustu solaninu, což může po konzumaci vyvolat problémy se zažíváním a následně také průjem.
Mochyně v kuchyni
Její bobule se velmi často používají k zavařování, vhodné jsou jako základ do alkoholických likérů, můžete je přidat do různých marmelád či si přímo vyrobit jednodruhovou marmeládu či džem z mochyně. Skvělé jsou také sušené nebo kandované, stejně jako rozinky. Mochyně se dá využít i jako přísada do studených omáček, které se podávají k masu či dezertům.
Džem z Mochyně
- Plody očistěte, rozmixujte a spolu s želírovacím cukrem povařte. Na 1 kilogram plodů mochyně dejte zhruba 700 g želírovacího cukru.
Čatní z mochyně
Do kastrůlku dejte 1 hrnek cukru, 2 lžíce vody a nechte společně zkaramelizovat. Po pár minutách získá cukr zlatavou barvu a bude lepkavý. To je čas, kdy přidat 1/2 hrnku nasekané bílé cibule, 1/4 hrnku jablečného octa a 1/2 kg mochyně. Směs přiveďte k varu, nechte povařit (nezapomeňte zlehka promíchávat) a poté osolte, opepřete a vychlaďte. Svou chutí je čatní z mochyně podobné mangovému.
Zanechte odpověď