Každý z nás už někdy zažil, že po celém dni stráveném zíráním do počítače se přihlásí únavou oslabené oči, které začnou svědět, slzet, řezat či pálit. U někoho se objeví jen jeden z příznaků u jiného všechny. Důležité je, abyste tyto příznaky nepodceňovali, protože když je nebudete včas řešit, může dojít k velmi vážným často až nevratným změnám oka.
Ochranná vrstva
Tvoří ji slzný film, který je produkován slznými žlázami, jež jsou umístěné v horním i dolním očním víčku. Když mrkáme, slzy se roztírají ve velmi tenké vrstvě po povrchu oka, čímž ho chrání proti infekcím, smogu a osychání.
Slzný film má rovněž na starost zásobování rohovky kyslíkem a živinami, ale také odvádí všechna cizí tělíska a různé nečistoty. Jestliže dojde k narušení této ochranné vrstvy, oko může být značně podrážděno.
Nezapomínejte mrkat
Syndrom suchého oka patří k nejčastějším komplikacím, které postihují zejména ty jedince, jež pracují v neustále uzavřených a málo větraných prostorách, přičemž ještě celý den (až několik hodin v kuse) zírají bez jediného mrknutí na monitory. Dojde-li ke snížení frekvence pravidelného mrkání, budou se oči rychle opotřebovávat. K rizikovým faktorům patří také prašné a infekční prostředí, kde může dojít k infekci rohovky a spojivky. Podceňovat nesmíte ani UV záření.
Umělé slzy
To nejlepší, co můžete pro své oči udělat, je pořídit jim kvalitní oční kapky, které se postarají nejen o zvlhčení oka, ale také ho účinně regenerují.
- Kapky by měly obsahovat hypromelosu, ta nahradí zesláblou vrstvu slzného filmu, a také hyaluronan sodný, který známe jako kyselinu hyaluronovou. Dobré jsou například zvlhčující oční kapky Ocutein sensitive. Očím se uleví. Nebudou tak unavené ani červené.
Zanechte odpověď