Klasické ovoce jako jablka, hrušky, švestky a podobně už známe velmi dobře. V našich kuchyních je používáme běžně. Není však na škodu, když zkusíme ochutnat něco nového a exotického, co zas tolik neznáme. Po celém světě se vyskytuje mnoho plodů, jejichž použití u nás není tak běžné, ale přesto si svou cestu na náš talíř najdou. Které to jsou?
Karambola
Je to oblíbené ovoce na zdobení. Nejčastěji se s ním můžete setkat na dortech nebo sklenicích určených pro koktejly. Když se karambola nakrájí na plátky, vypadá jako malá žlutá hvězda. Můžete jí konzumovat syrovou, připravit si z ní džus nebo dokonce vyrobit marmeládu. Má nakyslou dužinu, která tak trochu připomíná angrešt.
- Zdobit s ní můžete nejen dorty a koktejly, ale také zmrzliny, ovocné saláty a sýrové talíře.
- Když jí budete jíst syrovou, dejte si na ní cukr nebo med, aby nebyla tak kyselá.
- Orestovanou karambolu ochutnejte s plody moře, drůbežím masem nebo rybou.
Nákup: v obchodech se prodávají nezralé, které dozrají až při pokojové teplotě. Zralost poznáte tak, že bude mít hnědě zabarvené hrany. Karambola se neloupe, jen se opatrně odstraní hnědá žebra.
Dračí ovoce
Pitahaya je plodem kaktusu, jemuž se nejvíc daří v Číně, Vietnamu a Střední Americe. Dužnina svou chutí připomíná meloun, angrešt a kiwi. Většinou má červenofialovou až fialovou slupku, pod níž se skrývá bílá dužnina s černými zrníčky.
Nákup: vždy si berte jen kulaté a pravidelné plody, na nichž nejsou žádné skvrny. Plod má být pevný, nikoliv tvrdý. Konzumovat ho můžete tak, že se oloupe nebo jen rozkrojí a jí lžičkou.
Liči
Jeho domovem je Čína, kde se pěstuje přes 4 tisíce let. Má růžovočervenou slupku, pod kterou je bílá průsvitná dužina, která má perleťový lesk. Uprostřed je velká hnědá pecka. Má sladkou chuť a její vůně se podobá růži. Někomu dokonce připomíná muškát nebo hroznové víno.
- Může se jíst samotné, jako součást ovocných salátů či džusů, nebo z ní můžete vyrobit sorbet.
Nákup: plody musí mít neporušenou slupku růžové barvy. Tmavohnědá slupka znamená, že plod není čerstvý. Slupku stačí naříznout, stisknout a dužina vyskočí ven i s peckou.
Papája
Zemí původu je Mexiko a Guatemala. Papája se však pěstuje i na Havaji, v Jižní Africe a v jihovýchodní Asii. Po rozkrojení má sametově lososovou dužinu se spoustou semínek. Může se použít nejen jako ovoce, ale také jako zelenina, to záleží na jejím stupni zralosti.
- Když je zralá, je vhodná do salátů, koláčů či džemů.
- Má dobrou stravitelnost, nemá skoro žádné kyseliny a její kalorická hodnota je velmi nízká.
- Používá se do marinád, protože díky obsahu enzymu papainu po ní dobře zkřehne i hodně tuhé maso.
Nákup: kupujte jen plody s výraznou oranžovou barvou, která přechází do červené. Na dotek by měla být trochu měkká.
Mochyně peruánská
Říká se jí také židovská třešeň. Je oblíbenou dekorací, neboť žlutooranžové bobule jsou malé a uzavřené v pergamenových listech. Má velmi dobrou chuť, připomínající višně v alkoholu, oslazený angrešt nebo citron. Naprosto dokonalá je ve spojení s čokoládou.
Nákup: listy kalichu by měly mít vzhled jako přeschlý pergamen béžové barvy a neměly by nést stopy plísně. Po nákupu je můžete uchovat až po dobu dvou týdnů.
Zanechte odpověď