Každý ví, že květy lučního jetele jsou magnetem zejména pro čmeláky. Kromě toho však velmi prospívá i nám lidem, protože jetel si dokáže skvěle poradit s průjmem, který nám může i na několik dní znepříjemnit život. Vedle průjmu je prospěšný i na břišní koliku.
Šetrná léčba
Luční jetel je velmi mírnou a šetrnou formou léčby, v podobě čistě přírodního a velmi účinného prostředku. Vzhledem k tomu, že nemá žádné vedlejší účinky, může se užívat v neomezeném množství. Při zevním použití se může použít pro dezinfekci pokožky, která trpí ekzémem či akné.
Květy jsou základ
Přestože léčivé účinky má celá nadzemní část jetele, nejvíce účinné jsou právě květy. Při sběru se sbírají jen růžové občas i bílé hlavičky. V průběhu léta můžete na luční jetel narazit v podstatě všude. Když už budete trhat květy, klidně si utrhněte i několik lístků, rozhodně tím nic nezkazíte.
Sušení jetele
Jakmile dokončíte sběr, musíte jetel usušit. Při sušení venku jej musíte dát do stínu, pokud ho budete sušit uvnitř, pak zvolte dobře větranou místnost. Důležité je, aby si i po usušení jetel zachoval původní barvu. Když objevíte hnědé hlavičky, vyhoďte je. K uskladnění potřebujete uzavřenou nádobu, kterou budete skladovat v tmavé místnosti.
Čaj z jetele
Čaj či spíše odvar z lučního jetele je díky svým účinkům velmi oblíbený, zároveň má velmi lahodnou chuť. Pomáhá na střevní potíže, zejména pak při průjmu.
- Do hrnku dejte 2 čajové lžičky sušených květů lučního jetele, zalijte 250 ml vroucí vody a nechte 10 minut louhovat.
Zanechte odpověď