Jak zvýšit bezpečnost v koupelně?


Jak zvýšit bezpečnost v koupelně?

Chystáte se na rekonstrukci koupelny a přemýšlíte jak jí co nejlépe provést? Pak byste na prvním místě měli zohlednit zejména její bezpečnost, která zabrání případnému úrazu. Dopředu si promyslete, jaké změny by vám vyhovovaly a které bezpečnostní prvky začlenit do projektu. Řada těchto prvků se dá doplnit postupně během zařizování, ale některé musíte řešit již při projektování a samotné rekonstrukci koupelny.

  • Bezpečná koupelna je prevencí proti pádům, zraněním a mnoha dalším komplikacím, a to nejen pro vás, ale celou vaši rodinu.

Mezi nejběžnější a zároveň nejčastější úrazy, které si můžete v koupelně přivodit, je uklouznutí či zakopnutí, což může mít za následek velmi nepříjemný pád a často i zranění, která vás mohou na nějaký čas vyřadit i z běžného života. Jak tomu předcházet?

Vhodná dlažba

Pokud chcete snížit pravděpodobnost uklouznutí, pak si pořiďte dlažbu, která má speciální protiskluzovou glazuru či reliéf. Tento druh dražby poznáte podle značení písmeny – A, B a C.

  • Dlažba s označením A má základní zvýšenou protiskluznost, zatímco dlažba C má nejvyšší možnou protiskluznost.

Vhodné je také použití podlahového topení, které zajistí rychlejší odpařování vody a tím i vyšší bezpečnost na dlažbě.

Vana a vanička

Na trhu se vyskytují mnohé druhy van a sprchových vaniček, vy však zvolte ty, jež mají speciální protiskluzovou úpravu. Ta bude zárukou stability a zároveň jistotou, že při očistě těla neuklouznete. Pokud ani v takové vaně či vaničce nemáte jistotu proti skluzu, můžete ještě zakoupit protiskluzovou podložku, která vaši bezpečnost ještě posílí.

Stavební nerovnosti

V koupelně by neměly být žádné schody či schůdky a jiné nerovnosti, které by mohly být příčinou uklouznutí či zakopnutí. Když budete projektovat novou koupelnu, nezapomeňte také myslet na to, zda nemáte v rodině osobu, která má zhoršenou pohyblivost, takže by pro něj každá nerovnost znamenala velký problém. Pro některé může být značnou překážkou i vyšší vana. Pro bezpečnost všech je nejlepší sprchový kout, který má nízkou vaničku. V dnešní době je ideální volbou tzv. bezrámový sprchový kout, vybavený odtokovým žlabem, který se zabuduje do podlahy.

Elektrické zásuvky

Dalším nebezpečím, které na vás může v koupelně číhat, jsou elektrické zásuvky, světla a spotřebiče. Jejich správné umístění nesmíte podceňovat. Právě úraz elektrickým proudem se řadí k těm nejvážnějším, které si můžete přivodit. Mějte na paměti, že všem problémům s elektrickým proudem lze předcházet dodržováním všech bezpečnostních opatření a do vybavení koupelny zařadit pouze ty spotřebiče a svítidla, jež splňují příslušné krytí IP. Instalaci by měl provádět pouze kvalifikovaný odborník.

Ochrana proti opaření

Zejména u rodin s dětmi, je toto další důležitý faktor, který ovlivňuje bezpečnost v koupelně. Dnes již existují tzv. termostatické baterie, které nejen spoří vodu, ale zároveň poskytují bezpečnou ochranu před opařením. Jejich výhodou je, že si na nich nastavíte maximální teplotu vody a s pomocí dětské pojistky můžete být bez obav, že by se vaše dítko opařilo.

  • Obecně lze říci, že žádná koupelna nebude nikdy zcela bezpečná, vždy se může najít něco, co bezpečnost ohrozí, ale je dobré, když pro sebe a své blízké uděláte aspoň to základní bezpečností opatření. Co se týká vašich dětí, musíte je neustále hlídat, protože koupelna je pro ně místo, kde se koupou, ale také prostor na vodní hrátky. Z toho důvodu je nenechávejte bez dozoru.

Co ještě můžete udělat pro bezpečnou koupelnu?

  • vybavte jí nábytkem, který nebude mít ostré rohy a hrany.
  • zvolte tzv. SoftClose, což je pomalé sklápění sedátka
  • okolí vany či sprchový kout vybavte záchytnými body, které mohou předcházet pádu, tzn. různá madla či držáky, které budou splývat s interiérem

V neposlední řadě nezapomeňte koupelnu pravidelně čistit a dezinfikovat, neboť je to místo, kde se díky vlhkosti hojně šíří spousta mikroorganismů a plísní.




Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..