Mezi klasické zimní bylinky, které si můžete v létě nasušit, patří máta, šalvěj, lípa, meduňka, šípek a podběl. Nejvíce se používají na různé trávicí potíže či nachlazení. Pokud se však stane, že v létě bylinky nestihnete či zapomenete usušit, můžete zkusit použít exotické léčivky, které jsou stejně jako ty klasické velmi účinné. Které bylinky použít?
Kustovnice čínská
Pěstuje se v Číně, Japonsku a Koreji. Má sytě červené plody, které se nazývají goji. Jsou bohaté na vitaminy skupiny B, vitamin E, aminokyseliny a karotenoidy. Je v nich dokonce více beta-karotenu, než v mrkvi. V čerstvém stavu či ve formě čajového nálevu jsou již po staletí součástí tradiční čínské medicíny.
- Obsažené antioxidanty pomáhají neutralizovat volné radikály, čímž brání poškození buněk i stárnutí organismu.
- Podporují imunitní systém a krvetvorbu.
- Snižují krevní tlak a množství antigenů při alergii.
Merlík chilský
Merlík známe jako quinoa, jehož zemí původu je Latinská Amerika. Jsou to v podstatě různobarevná semena, jež se používají jako obilovina. Dříve než se budou konzumovat je nutné je mechanickou či chemickou cestou vybělit, aby se zbavila nepříjemných hořkých saponinů v osemení. Merlík má vyšší obsah bílkovin než obiloviny.
- Z merlíku se může umlít i mouka, která je vhodná i pro celiaky, protože neobsahuje žádný lepek. Používá se společně s kukuřičnou či obilnou moukou.
- Do salátu se používají mladé listy
- Vedle proteinů, jsou v merlíku obsaženy vitaminy, tuky a sacharidy.
- Velmi ceněný je díky vysoké nutriční hodnotě
Aloe pravá
Listy aloe obsahují gel, jenž je bohatý na řadu zdraví prospěšných látek. Co obsahuje?
- Aminokyseliny
- Minerály (hořčík, vápník, měď, sodík, zinek, chrom, draslík)
- Vitaminy A a C
- Několik vitaminů skupiny B
- Kyselinu listovou a mnoho dalšího
Aloe má přímo blahodárný účinek na pokožku, působí totiž protizánětlivě, antibioticky a protiplísňově. Pomáhá s hojením, při kožních chorobách, popáleninách a zároveň hydratuje.
- Při užití vnitřně, je skvělý na posílení imunity, detoxikaci těla a dokonce prý chrání před několika druhy rakovinového bujení.
- Někdo o aloe dokonce tvrdí, že zpomaluje stárnutí organismu.
Arnica Montana
Říká se jí rostlina pádů, neboť je skvělým pomocníkem při hojení boulí, modřin a dalších zranění. Patří mezi chráněné rostliny. Roste na náhorních loukách, které jsou v nadmořské výšce 800 m nad mořem. Je sice jedovatá, ale vnitřně se užívá jako homeopatikum, které seženete v lékárnách. Skvěle pomáhá zejména lyžařům.
Šalvěj hispánská
Tato bylinka pochází ze Střední Ameriky a pěstuje se kvůli semínkům, jež se nazývají chia. Jsou drobná a mají černou či bílou barvu. Semena šalvěje jsou bohatá na vápník, antioxidanty, omega-3 nenasycené mastné kyseliny a také bílkoviny.
- Díky vysokému obsahu vlákniny nám chia semínka v žaludku nabobtnají, takže máme větší pocit sytosti a tím menší potřebu jíst. Velmi vhodná jsou při redukčních dietách.
- Pro sportovce, kteří potřebují dlouhodobější výkon, je k dispozici ve formě proteinového gelu. Zejména běžci na delší tratě s jeho pomocí zaženou hlad, pocit únavy a žízeň.
Zanechte odpověď