Jak na škytavku?


Jak na škytavku?

Přestože spoustě lidí to přijde velmi směšné, když někdo škytá, pro toho dotyčného to může být velmi nepříjemné. Někdy může i obyčejná škytavka ohrozit člověka na životě. Co se vlastně s tělem při škytání děje a jak proti ní bojovat?

Křečovité stahy

O škytavce lze říci, že je to v podstatě záchvat křečovitých stahů bránice. Tento záchvat bývá vyvolán při podráždění bránice, nebo když dojde k dráždění dechového centra v mozku.

Škytání jako takové, o kterém říkáme, že člověk hýká je v podstatě zvuk, který vznikne, když do plic prudce nasajeme vzduch a zároveň dojde k uzavření hlasivek.

  • Bránici si můžete podráždit i při nechtěném polknutí většího sousta, při vypití velmi studené tekutiny a podobně.
  • V některých případech se může škytavka stát příznakem nějakého závažnějšího onemocnění. Příkladem může být zápal plic nebo infarkt, který dosud nebyl odhalen.

Jak si se škytavkou poradit?

Existuje mnoho způsobů, jak si se škytavkou poradit. Které jsou osvědčené.

  • Zadržení dechu
  • Čichání k tea tree oleji
  • Vypití několika doušků studené vody
  • Spolknutí 1 lžičky cukru

Pokud škytavka trvá déle, můžete vyzkoušet trik s papírovým sáčkem, který přiložíte k ústům a několik minut do něj budete dýchat.

Jestliže dojde k tomu, že se nebudete moci škytavky zbavit několik hodin, pak neváhejte a raději vyhledejte lékaře. Platí to zejména u těch jedinců, kteří jsou chronicky nemocní a také u seniorů. Stává se, že u starších osob, může při dlouhodobějším škytání docházet i k vážným následkům.




Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..