Jak se chovat na sjezdovkách?


Jak se chovat na sjezdovkách?

Mezinárodní lyžařská federace vydala deset pravidel, která na sjezdovkách platí od ledna 2010. Tato pravidla jasně stanoví, jak by se měl každý lyžař a snowboardista, který se pohybuje na sjezdovce, chovat vůči ostatním.

Lyžařská sezóna odstartovala a s ní i často přeplněné sjezdovky, na kterých se čas od času vyskytne nějaký lyžař nebo snowboardista, který nedbá žádné bezpečnosti a ohrožuje ostatní lidi na sjezdovce tím, že se chová, jako kdyby sjezdovka byla dějištěm nějaké adrenalinové jízdy. Podobně jako může dojít k tragédii na silnici, dochází k nim i na sjezdovkách.

Nebezpečí na sjezdovce

Každý, kdo se na lyžích či snowboardu postaví na sjezdovku, by si měl uvědomit, že na ní není sám. Vyskytují se zde nejen tito bezohlední lyžaři a snowboardisti, ale také rodiny s dětmi, senioři či lyžaři, kteří se teprve učí. Právě tyto 3 skupiny bývají díky takovým pirátům sjezdovek nejvíce ohroženi. Stačí sebemenší nepozornost ze strany lyžaře, který se domnívá, že je sjezdovka jen jeho a neštěstí na sebe nenechá dlouho čekat. Často i nevinně vypadající srážka může mít až tragické následky, kdy může dojít nejen k vážným zraněním, ale dokonce i k úmrtí.

  • Všichni si musí uvědomit, že na hory jezdíme relaxovat, odpoutat se od všedních problémů a chceme si prostě užít horské slunce, čistý vzduch a spoustu sněhu.

Lyžařské desatero

Právě díky nesvědomitým lyžařům a snowboardistům, kteří si ze sjezdovky dělají závodní dráhu a nedbají žádných pravidel či bezpečnosti, bylo do zákona o cestovním ruchu zakotveno tzv. lyžařské desatero. Sice se nemohou udělovat pokuty, ale za porušení pravidel může být takový člověk vykázán ze svahu a bude mu odebrán skipas. Většinou je totiž známo, že člověk, který svou bezohlednou jízdou zaviní nějakou nehodu, vyvázne bez zranění, zatímco lyžař, kterého ohrozil, si odnese často i trvalé následky či dokonce zemře. Případné kolizi totiž ve většině případu nelze zabránit, neboť poškozený si bezohledného lyžaře všimne až na poslední chvíli, kdy nemá šanci kamkoliv uhnout a dochází ke srážce.

Jak zní desatero pro lyžaře a snowboardisty?

     1. Ohled na ostatní lyžaře:

Musí se neustále chovat tak, aby neohrožoval nebo nepoškozoval někoho jiného.

  1. Zvládnutí rychlosti a způsobu jízdy:

Musí jezdit s přiměřeným odstupem a s ohledem na vzdálenost, na kterou vidí. Svou rychlost a svůj způsob jízdy musí přizpůsobit svému umění, terénním, sněhovým a povětrnostním poměrům, jakož i hustotě provozu.

  1. Volba jízdní stopy:

Každý přijíždějící zezadu musí svou jízdní stopu zvolit tak, aby neohrožoval lyžaře jedoucího před ním.

  1. Předjíždění:

Předjíždět se může zeshora nebo zespoda, zprava nebo zleva, ale vždy jen s odstupem, který poskytne předjížděnému lyžaři či snowboardistovi pro všechny jeho pohyby dostatek prostoru.

  1. Vjíždění a rozjíždění:

Každý, kdo chce vjet do sjezdové tratě nebo se chce po zastavení opět rozjet, se musí rozhlédnout nahoru a dolů a přesvědčit se, že to může učinit bez nebezpečí pro sebe a pro ostatní.

  1. Zastavení:

Musí se vyhýbat tomu, aby se zbytečně zdržoval na úzkých nebo nepřehledných místech sjezdové tratě. Ten, který upadl, musí takové místo uvolnit co nejrychleji.

  1. Stoupání a sestup:

Ten, který stoupá nebo sestupuje pěšky, musí používat okraj sjezdové tratě.

  1. Respektování značek:

Musí respektovat značení a signalizaci.

  1. Chování při úrazech:

Při úrazech je každý povinen poskytnout první pomoc.

  1. Povinnost prokázání se:

Každý, ať svědek, nebo účastník, ať odpovědný, nebo ne, je povinen v případě úrazu prokázat své osobní údaje.




Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..