Za času dávno minulých se jako léčivý prostředek používala pšenice, která pomáhala na spoustu obtíží. Bojovala proti vyčerpání, chudokrevnosti, žlučovým kamenům a také chorobám dýchacích cest. To je také důvod, proč je pšeničný chléb považován za jeden z nejzdravějších.
Na co pomáhá?
- Zpomalení procesu stárnutí
- Prevence proti hemeroidům
- Snižování nebezpečí vzniku rakoviny střev
- Podpora činnosti srdce a krevního oběhu
- Zmírňuje negativní dopady životního prostředí na náš organismus
Dokonce se pravidelná konzumace pšeničného chleba doporučuje i během těhotenství, protože dokáže chránit před případnými komplikacemi a pomáhá s přirozeným průběhem porodu. Často je ženám doporučován, když nemohou otěhotnět.
Použití chleba za časů našich babiček
Horký chléb se hojně využíval k přikládání na třísky a trny, které dokázal vytáhnout ven. Spálený chleba byl zase dobrý k odvádění toxinů z těla. Obecně lze říci, že zuhelnatěný chléb byl živočišným uhlím našich předků.
- Pročišťoval žaludek, zbavoval jej škodlivin, odváděl z něj těžko stravitelné či zkažené jídlo.
Co obsahuje?
Dalo by se říci, že chléb má ideálně vyvážený obsah zdraví prospěšných látek, které jsou pro náš život nezbytné. Co obsahuje?
- Bílkoviny
- Tuky
- Sacharidy
- Vitaminy skupiny B
- Vitamin K
- Nikotinamid
- Kyselinu pantothenovou
- Karoteny
- Pektiny
- Kyselinu křemičitou
V naklíčené pšenici je obsažen také vitamin C, fytoncidy (to jsou rostlinná antibiotika bránicí vzniku nežádoucích mikroorganismů v těle) a enzymy.
Civilizační choroby
Kvalitní pšeničný chléb má pozitivní vliv na obranyschopnost organismu, zároveň dokáže harmonizovat funkce v těle. Chrání tělo proti volným radikálům, podporuje přirozenou imunitu, udržuje celkovou kondici těla, pomáhá s hojením ran a funguje jako prevence civilizačních chorob. Pšenice má antidepresivní účinky a pozitivně ovlivňuje nervovou soustavu.
Zanechte odpověď