Pokud patříte k těm jedincům, kteří neustále polykají různé, pilulky, kapky, sirupy a podobně, pak byste měli mít skutečný přehled o tom, co užíváte a jestli jsou dané léky vůbec vhodné ke kombinování.
Jestliže nejste schopni si jen tak vybavit každý lék, který berete, udělejte si jejich seznam i s rozpisem dávkování (co berete ráno, v poledne a večer). Je to velmi důležité nejen proto, aby byly léky užívány správně, ale když vás třeba srazí auto, může být rozpis důležitý pro lékaře v sanitce.
Proč číst příbalový leták?
Žádný lékař není časově schopen podrobněji svému pacientovi vyjmenovat všechny klady i zápory předepsaného léku, to zkrátka nemůže při počtu pacientu, které má stíhat. Každý lék, ať už na předpis či volně prodejný je opatřen příbalovým letákem, kde najdete veškeré potřebné informace. Jaké to jsou?
- S jakými léky by se neměl kombinovat
- Jaké obsažené složky mohou vyvolat alergie
- Zda lék užívat nalačno, před jídlem, s jídlem nebo až o jídle.
- Jakým potravinám se během užívání vyhýbat (citrusy, mléčné výrobky atd.)
- Dokonce mohou být v letáku vyjmenovány i bylinky, které jsou pro daný lék nevhodné (třeba třezalka může mít vliv na užívání antikoncepce, antidepresiv či léku na srdce).
Bylo zjištěno, že džus s grapefruitu může zvýšit účinek léku určených na léčbu vysokého tlaku. Rovněž by nemělo docházet ke kombinaci léků a alkoholu, protože by mohlo dojít k poškození důležitých orgánů. Když si nebudete s užíváním svého léku jisti nebo tak úplně neporozumíte obsahu příbalového letáku, poraďte se raději se svým lékařem nebo požádejte o radu lékárníka, kde jste si lék vyzvedávali.
Co je důležité?
- Všechny léky vždy uchovávejte v jejich původních obalech a při teplotě, která je na obalu uvedena (chraňte je před vlhkem a mrazem)
- Nikdy neužívejte léky, pokud skončila jejich doba použitelnosti, prošlý lék by nemusel účinkovat a navíc by mohl být zdravotně závadný.
- Když si lék zapomenete vzít nebo si nejste jisti, jestli jste ho vzali nebo ne, nikdy si lék neberte znovu a raději počkejte na příští dávku, případně se o opakovaném užití poraďte se svým lékařem.
- Vždy vyberte celé balení, které vám bylo lékařem předepsáno, i když se vám během léčby uleví. To platí zejména u antibiotik, protože když je nedoberete, a zároveň s tím nemoc nedoléčíte, nemusí už při příštím onemocnění mít žádný účinek.
- Nesnižujte dávkování, ani neukončujte léčbu, aniž byste se předem poradili se svým lékařem. Jakýkoliv zásah do léčby může vaše zdraví ohrozit.
- Čím více léků polykáte, tím větší je riziko, že spolu mohou navzájem reagovat a ovlivňovat svůj účinek. Už při kombinaci pěti a více léků byste se měli mít na pozoru, bez ohledu na to zda jsou to léky na předpis či volně prodejné.
Doplňky stravy
V současnosti jsou tyto tabletky velmi oblíbené a často se užívají až v příliš nadměrném množství. Je důležité si rozmyslet jaké doplňky stravy užívat a vždy pečlivě prozkoumat zda jednotlivé druhy neobsahují stejnou látku, aby nedocházelo k překročení jejího dávkování.
Nadměrným užíváním se zvyšuje riziko nevolností, mohou se objevit poruchy zraku a mnoho dalších zdravotních problémů. Stejně jako u léků na předpis je i u doplňků stravy nutné myslet na vhodnost kombinování s jinými léky. Pokud užíváte například Warfarin, pak je důležité snížit přísun vitaminu K, který bývá součástí různých vitaminových doplňků. Pro kuřáky je důležitý zvýšený příjem vitaminu C, ale naopak by potravinový doplněk neměl obsahovat vitamin A, jenž obsahuje karotenoidy, o kterých je známo, že mohou u kuřáků zvyšovat riziko výskytu rakoviny plic až o 25 procent.
Zanechte odpověď