Pokud vás občas trápí studené nohy i ruce, motá se vám hlava nebo se vám dělají mžitky před očima, může být příčinou nízký tlak. Spousta lidí to považuje za naprostou banalitu, ale rozhodně by se to nemělo podceňovat. Určitě není příliš bezpečné, když najednou omdlíte na ulici nebo dokonce za volantem.
Za normální hodnotu krevního tlaku je považována výše 120/80, pokud je naměřeno méně než 90/60 lze už mluvit o nízkém tlaku.
Co je příčinou nízkého tlaku?
Přesná příčina se vždy nedá jednoznačně určit. Může to být sekundární hypotenze, kterou vyvolávají různé nemoci – patří sem srdeční choroby, endokrinologické poruchy (zejména problémy štítné žlázy), cukrovka a různé nádory. Dalším, co může mít vliv na nízký tlak, jsou léky – na snížení vysokého tlaku, jež jsou podávány ve špatných dávkách dále diuretika, alfablokátory, betablokátory, chemoterapeutika, léky na Parkinsonovu chorobu, ale také některé druhy antidepresiv či léků, jež mají zvýšit potenci.
Jak poznáte, že máte nízký tlak?
Jedním z hlavních příznaků nízkého tlaku je, když ráno vstanete z postele a zatočí se vám hlava. V průběhu dne se však mohou objevovat mdloby nebo pocity na omdlení. K dalším příznakům patří únava, nesoustředěnost, nevolnosti, zamlžené vidění, rychlé a mělké dýchání, studená a bledá pokožka (zejména na končetinách) či hučení v uších.
Co dělat, když se vám chce omdlít?
Osvědčenou metodou je zkřížení nohou a co nejhlubší předklon, který jste schopni zvládnout. Pomáhá také, když se posadíte a zvednete své nohy do výšky. Dokonce je dobré se hodně napít.
Co pomáhá na nízký tlak?
Většinou se nízký tlak neléčí, když není opravdu hodně nízko. Je však dobré, když se naučíte dodržovat některá opatření. Co pomáhá?
- Ráno začněte tím, že si k snídani dáte bílkoviny v podobě sýrů, tvarohu, šunky nebo vejce.
- Zvyšte příjem soli v potravě, neboť sodík má na tlak velký vliv. Vhodná jsou zeleninová jídla, která si přisolíte o něco více (rozhodně zapomeňte na chipsy a podobně).
- Pravidelně doplňujte vitamin C, ten podporuje zvyšování tlaku. Stačí zařadit na jídelníček citrusy, papáju, kiwi, jahody, brusinky, červený rybíz, rajčata, papriky, brokolici, brambory, petržel, květák, rakytník, šípky nebo špenát.
Babské rady na nízký tlak
K osvědčeným patří lékořice, která je třeba v pendreku nebo v některých ovocných čajích, ale pomáhá také rozmarýnové víno.
- Do jednoho litru bílého vína přidejte 20 g sušených lístků rozmarýnu, dobře uzavřete a nechte 5 dní odstát. Po pěti dnech víno přeceďte a každý den užívejte vždy k jídlu dvě skleničky.
Na tlak může pomoci také pití černého nebo zeleného čaje, dále střídavá sprcha, ranní rozcvička a také minimálně dvě hodiny pravidelného aktivního pohybu týdně.
Poznámka: někteří lidé doporučují na nízký tlak silnou černou kávu. Ta sice může pomoci, ale pouze krátkodobě, protože, když jí vypijete, tlak se zvýší, ale po krátké době znovu klesne.
Zanechte odpověď